„K dnešnímu dni máme 502 andělů a ještě jedny by měly přijet,“ prozradila ve středu v kostele svatého Prokopa ještě před čtvrtečním zahájením Mezinárodních krajkářských slavností Martina Rejzlová z Muzea krajky ve Vamberku.

Andělé mají dřevěná vysoustružená těla, zbytek už tvoří krásné krajky. Některé tyto sošky tu stojí, jiné zavěšené jakoby se vznášely. Dekoraci tu tvoří také velká krajková křídla - Křídla pro Evu, která jsou dílem Markéty Tallerové. Na Bienále české krajky si vysloužila Zlatou paličku.

Mezinárodní krajkářské slavnosti ve Vamberku lákají i na krásu historických vějířů. Přivezly je dámy z Německa. | Video: Deník/Jana Kotalová

Nádheru pro změnu historických vějířů pak můžete obdivovat v expozici v budově radnice. Rozhodně za návštěvu stojí, precizně propracované vějíře z krajky a slonoviny jsou i několik století staré, ale jejich krása nevyprchala.

Mezinárodní krajkářské slavnosti toho nabízejí mnohem více a jsou velmi oblíbené.

„Účast je velká. Bulharsko, Malta, Itálie, Holandsko, Německo, Rakousko, ze Slovenska, několik krajkářek z Polska a ještě jsem určitě na některé zapomněl,“ říká starosta Vamberka Jan Rejzl.

A návštěvníky krajka a místní muzeum na ni zaměřené táhnou. „Jsme rádi že ta instituce tady je a má co návštěvníkům nabídnout. Od letošního ročníku slavností si slibujeme hodně, ohlasy jsou veliké. Stálo nás to hodně úsilí, i v mezinárodní propagaci. Komunikujeme přes různé spolky, aby se o slavnostech vědělo. A třeba vějíře - ty ocení kdokoli,“ míní starosta.

Vamberecká krajka je pojmem i za hranicemi. „Má přijet třicet Španělů, jenom proto, že je to prostě zajímá. Takže si udělali výlet do České republiky, aby přijeli do Vamberka. Potom se mi hlásil z Dánska nějaký zájezd, omlouvali se, že to nestihnou o tomto víkendu a přijedou ten další. Ničemu to nevadí, protože bienále běží celý červenec. Ohlasy jsou pěkné,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat: Sprej místo paliček. Polská umělkyně tvoří obří krajku na zdi jednoho z domů ve Vamberku

NeSpoon při tvorbě obří krajky ve Vamberku. | Video: Deník/Jana Kotalová