Na řidiče čeká novinka. Na Husově náměstí, kde navzdory zákazu stání každý den stojí desítky aut, se budou muset naučit používat parkovací kotouč.

Za největší změnu lze označit to, že kolem památníku mistra Jana Husa uprostřed náměstí bude vyznačeno 14 parkovacích stání plus dvě místa pro handicapované.

„Na čtrnácti místech bude regulovaná doba stání na třicet minut pomocí parkovacích kotoučů, což jsou takové papírové hodiny za okýnko auta," vysvětluje novátorský počin vamberecké radnice místostarosta Jan Rejzl. „Déle než půl hodiny se na těchto vyznačených místech stát nesmí." Dodržování tohoto striktního pravidla budou kontrolovat příslušníci městské policie.

Snadnější nákupy

Novinka poslouží lidem, kteří do centra města přijíždějí nakupovat, narychlo zařídit úřední věci nebo třeba vezou příbuzné k linkovým autobusům, které zde mají zastávku.

Pro dlouhodobější stání slouží asfaltová plocha sousedící s náměstím. „Parkování na ní od letošního ledna už není zpoplatněné. Dále bude vyznačeno dalších asi osmadvacet míst bez omezené doby parkování ve spodní části náměstí a kolem základní školy," dodává Rejzl a vysvětluje, co je hlavním smyslem chystaných změn. „Hodláme v nejfrekventovanější části města udržet bezplatnost parkování a zároveň ho chceme regulovat časem, aby se v prostoru mohlo vystřídat více řidičů. Myslíme si, že to bude přátelštější způsob."

Papírové parkovací kotouče budou k dispozici zdarma v místních obchůdcích nebo na radnici. Rozdávat je bude také městská policie. Parkovací kolečka fungují běžně v zahraničí a na tento systém přešla také řada měst v naší republice. Řidič na nich nastaví čas příjezdu a ten už nesmí v době stání měnit.

Knoflíky místo čar

S ohledem na historickou hodnotu náměstí nebudou při značení parkovacích míst použity pouze klasické bílé čáry. Nahradí je dopravní knoflíky z plastu zasazené do dlažby. V úseku od kostela kolem základní školy z kopce dolů do ulice Komenského bude nově zaveden jednosměrný provoz, který zde zpřehlední dopravu především při ranním vystupování žáků z aut rodičů.

Co řidiče ve Vamberku čeká?

Jak je to dnes? V současné době u příjezdových silnic do vambereckého náměstí upozorňují velké cedule na zákaz stání v prostoru celého Husova náměstí. Ten se však 
nerespektuje. Včera v poledne 
na něm stálo více než 30 vozidel.

Co se chystá? Do konce listopadu na náměstí vznikne 14 parkovacích míst vyznačených prostřednictvím plastových takzvaných dopravních knoflíků zasazených do dlažby. Řidiči zde budou moci parkovat pouze s parkovacím kotoučem, který si můžou pořídit zdarma.

ANKETA: Co říkáte na chystané změny v parkování na náměstí?

Iveta Růžičková, Vamberk
„Přivítala bych spíš rozšíření parkovacích míst pro invalidy. Mám problém tady zaparkovat, když ráno vozím syna ke školnímu autobusu. Doufám, že se zde díky kotoučům uvolní jiná místa."

Josef Hanyk, Vamberk
„Půlhodinové stání na náměstí je příliš krátká doba. Myslím si, že toho příliš nevyřeší. Doufám, že nedodržování časového parkování budou strážníci skutečně postihovat."

Milena Kaplanová, Merklovice
„Určitě se zdá, že omezení parkování na maximálně třicet minut může být dobrým řešením. Já na náměstí jezdím pouze na běžné nákupy. A ty do půlhodiny bohatě pořídím."