Městu Vamberk se podařilo u Nejvyššího správního soudu uhájit svůj územní plán, jehož zrušení navrhovala doudlebská firma Premier Servis. Té vadilo, že by si město v územním plánu vymezilo plochu pro výstavbu vlastní čistírny. Vamberk prozatím využívá služeb právě této firmy.

Záměry obou stran nejsou ještě zcela zřejmé, protože ani jedna ještě nebyla soudem obeslána, a tudíž nezná důvody rozhodnutí.

Vamberk však již s firmou zahájil jednání ohledně prodeje stávající čističky. „Nic ještě není rozhodnuté, zatím jsme se na ničem nedohodli. Možnost odkoupení však závisí na cenové nabídce firmy Premier Servis,“ uvedl místostarosta Vamberka Ivo Jiřele, podle kterého jsou ve hře zatím obě možnosti.

Jeho slova potvrzuje také vedoucí stavebního úřadu ve Vamberku Miloš Vaněk. „Teď se začalo jednat a je zde určitá pravděpodobnost, že by se za oboustranně přijatelných podmínek čistička mohla odkoupit. Kterým směrem se to však bude ubírat, záleží na jednání zástupců města a firmy. Teď došlo k nějaké předběžné dohodě, ale jestli se domluví nebo ne, je otázkou. Zatím je to příliš otevřená záležitost,“ řekl Vaněk.

Podle Vaňka by město mělo mít svou vlastní čističku . „V podstatě si Premier Servis může diktovat ceny. Ty nemusí být totožné s těmi, které platí jiná města. Jestliže někdo vyfoukne městu čistírnu, tak na tom chce vydělat,“ vysvětlil důvody celého sporu Vaněk.

Pro jednatele firmy Premier Servis bylo rozhodnutí soudu novinkou. „Já teď nevím, jaké jsou závěry. Nemůžu se k tomu vyjádřit bez toho, aniž bych znal odůvodnění Nejvyššího správního soudu,“ uvedl Luboš Pácalt a dodal, že jejich jediným dodavatelem je město Vamberk, kvůli kterému čističku vybudovala.

V případě, že by si Vamberk postavil svou čistírnu, by tak přišla o svého jediného zákazníka a musela by ukončit svou činnost.

Možnosti plánované čističky

• výstavba nové
• odkoupení té stávající od firmy Premier Servis

-záležet bude na podmínkách, jaké si obě strany dohodnou