Svatého Valentýna jedni slaví, jiní ignorují. Pro studentku Karolínu Viďourkovou tento den představuje komerční pseudosvátek. Podobně působí i na Marka Wolfa. „Trefně to vystihl seriál Simpsonovi, kde prodejci vymýšlí nějaký svátek na příští marketingově nezajímavé období,“ řekl Wolf. Podle některých obchodníků však takzvaný den všech zamilovaných není žádné velké terno.

„Předem si připravuji nějaké valentýnské květiny. Je i několik objednávek, které mám v pondělí doručit až do domu. Tržby se tak v období okolo Valentýna trochu zvedly, ale nikterak výrazně,“ uvedla aranžérka květin Michaela Martincová.

Výlohám rychnovských květinářství či zlatnictví nyní vévodí srdíčkové motivy. Také pulty cukráren jsou plné dortů a dortíků ve tvaru srdcí. Na dveřích nejednoho obchodu visí tabulky nabízející zamilovaným speciální dárkové balíčky. Žádná velká reklamní masáž však v ulicích Rychnova nečíhá.

Že se tento svátek v Česku netěší tak velké popularitě jako v minulých letech zjistil loňský výzkum agentury Commservis.com, která se zabývá proměnou životního stylu během dvacátého století. „Svatý Valentýn se hodně slavil po sametové revoluci, protože to byl symbol změny a reakce na dlouholetý komunistický režim, který odmítal vše ze Západu. V posledních letech od něj Češi upouštějí a vracejí se spíše ke slavení Mezinárodního dne žen (MDŽ),“ vysvětlila Eva Fruhwirtová z agentury Commservis.com.

Tento jev potvrdili i obchodníci. „Mnozí zákazníci tvrdí, že Valentýn je spíš svátek pro mladé, že starší generace je zvyklá hlavně na MDŽ. A skutečně, proti únorovému svátku jsou tržby na MDŽ nesrovnatelně větší,“ sdělila květinářka Martincová.

I podle slov majitelky obchodu se spodním prádlem Vladimíry Martincové místní lidé více tíhnou k MDŽ. „U příležitosti svatého Valentýna také nějaké speciální dárky nakupují. A jsou to především ženy, které mají zájem o exkluzivnější kousky, kterými chtějí překvapit své partnery. I několik mužů přišlo nakoupit dárkové dámské prádlo. Avšak na MDŽ ani na Valentýna se tržby nijak výrazněji nezvedají. To je spíš tradiční výsada Vánoc,“ vysvětlila obchodnice.

(jar)