"To je v Zastávce u Brna. Tam by vedla jejich první cesta, ale může se to změnit. Je to mimořádná situace, která se mění každý dnem a okamžikem. A je také otázkou, jestli budou chtít vstoupit do azylového zařízení a žádat o mezinárodní ochranu," vysvětluje mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Jan Piroch.

Charita České republiky vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc obyvatelům postižených oblastí Ukrajiny a zároveň bylo z krizového fondu vyčleněno půl milionu korun na pomoc v nouzi.

Pomoci může i veřejnost.

Popis fotky: Pohled na Kyjev - Pohled na ukrajinskou metropoli Kyjev na snímku z 24. února 2022. Praha - České velvyslanectví v Kyjevě bylo dočasně uzavřeno. Na svém webu o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Konzulární pomoc občanům podle resortu Pohled na ukrajinskou metropoli Kyjev na snímku z 24. února 2022.Zdroj: ČTK

"Na našem webu jsme zveřejnili e-mailovou adresu ubytovaniukrajina@suz.cz, kam lze posílat nabídky ubytování z celé republiky především hromadného typu se stravováním. My je budeme registrovat a uvidíme, do jaké míry je bude potřeba využít. Každopádně za tyto nabídky budeme vděční. Byla to spontánní reakce solidarity v minulých dnech s Ukrajinou ještě před vypuknutím konfliktu, kdy se také vyvěšovaly vlajky a objevovaly se různé neoficiální nabídky. Proto jsme zřídili e-mail, kam je lze směřovat," dodává Jan Piroch.

Množství Ukrajinců v našem regionu už řadu let pracuje - na stavbách, pohostinstvích, ale také ve zdravotnických zařízeních a různých podnicích, a to i v kvasinské průmyslové zóně, kde funguje automobilka Škoda Auto a její dodavatelé. Na pracovníky hradeckého Integračního centra pro cizince se teď obracejí s žádostmi o pomoc v souvislosti s pobytem, ale trápí je i obavy o životy rodinných příslušníků a blízkých na Ukrajině.

Obyvatelé Kyjeva se skrývají před ruskými útoky ve stanicích metra
Jak u vás v roce 1968, říká dělník z Panasonicu pocházející z východní Ukrajiny

Podle Ministerstva vnitra ČR nyní není třeba pobytovou situaci na našem území v souvislosti s konfliktem řešit okamžitě. Pokud někomu končí pobytové oprávnění, které nelze dále prodloužit, na území může setrvat. Občané Ukrajiny, kteří mají biometrický pas, mohou do České republiky přicestovat bezvízově. Ministerstvo vnitra zřídilo na svém webu i speciální sekci pro občany Ukrajiny.

Škodovka pak sleduje dění na východ od nás o to více, že na Ukrajině také vyrábí.

"Společnost Škoda Auto přijala zprávu o ruském útoku na Ukrajinu s velkými obavami a znepokojením. Automobilka doufá v rychlé zastavení nepřátelských akcí a návrat k diplomacii. Jsme přesvědčeni, že k udržitelnému řešení konfliktu může dojít pouze na základě mezinárodního práva. Velikost dopadu na naše obchodní aktivity v dotčených zemích průběžně zjišťuje krizový tým. Co se týče veškeré činnosti v místě dění, je bezpečnost a integrita našich zaměstnanců naší nejvyšší prioritou," uvedla mluvčí společnosti Škoda Auto Martina Špittová.