Na letošní rok si městys Doudleby nad Orlicí ukousl hodně velké sousto, co se týče investic. Mimo jiné plánuje opravit fasádu na škole, doplatit úvěr, možná zateplit zdravotní středisko a také vybudovat dětské hřiště.

Největší část rozpočtu padne na fasádu budovy základní školy. Ta je už v některých místech v havarijním stavu. Dokonce musela být oplocena, protože z ní odpadávají kusy omítky.

„Padající omítka je pro nás velké omezení, protože nemůžeme využívat všechny vchody do školy. Máme ji celou oplocenou a děti můžou využívat jenom jeden vchod. Jsme omezeni i co se týče únikových východů, kdyby se něco dělo,“ uvedla zástupkyně ředitele Lenka Jeništová, která se těší, až bude fasáda opravena.

Starosta Doudleb Jiří Kaplan chce v co nejbližší době vypsat na její rekonstrukci výběrové řízení, aby se mohlo začít pracovat již v červnu. Peníze si na opravu musel městys sám ušetřit, protože se mu nepodařilo získat žádnou dotaci.

„Situace se už ale musela řešit. Nařídil nám to i stavební úřad v Kostelci nad Orlicí. Budova školy, která je letos stará sto let, s vnější fasádou a s významným architektonickým členěním v secesním provedení je pro nás i dominantou, takže bychom jí chtěli dát nový, opět secesní kabát,“ řekl Jiří Kaplan, podle kterého se budova dočká oprav pouze ze tří stran, dvorní část se z finančních důvodů rekonstruovat zatím nebude.

Další větší položkou z rozpočtu je doplacení úvěru na tělocvičnu, která městys zatíží částkou 2,35 milionu korun. Už čtyři roky za ni musel totiž splácet úvěr ve výši deset milionů korun.

Na letošní rok plánuje starosta dokončit rekonstrukci vodovodu, která byla započata loni. „Chceme ji dodělat do konce května. Vodovod je už funkční a v provozu, zbývají jen terénní úpravy a povrchy,“ vysvětlil starosta, který na dokončení bude muset z rozpočtu ukrojit 1,4 milionu. Celková jeho cena byla necelé tři miliony a Královéhradecký kraj na něj přispěl svou dotací ve výši 1,7 milionu korun.

Městys podal rovněž žádost na úspory energií v budově zdravotního střediska, které spočívají mimo jiné v zateplení stěn, stropů a výměně oken.

Pokud by se mu peníze podařilo získat, mělo by se s pracemi začít ještě letos. Financování by se pak řešilo rozpočtovými změnami a z přebytku hospodaření loňského roku. Záleží na vysoutěžené částce.

Na přiznání dotace závisí také výstavba dětského hřiště. „Jestli to dopadne, tak by se mělo postavit během léta, pokud ne, tak do toho bez dotace nepůjdeme. Hřiště by mělo stát téměř šest set tisíc korun,“ objasnil Jiří Kaplan, podle něhož by na něm měl být dominantní lanový prvek.

Doudleby mají letos schodkový rozpočet, ale protože loni městys méně investoval, tak si nějaké peníze ušetřil. „Proto se toho letos chystáme dělat více. Bylo by výborné, kdyby se podařilo zateplit zdravotní středisko. Nechci ale předcházet tomu, co ještě není jisté,“ dodal starosta.

Jaké největší akce jsou v plánu

Rozpočet: přes 24 milionů korun

• Doplacení úvěru na tělocvičnu ve výši 2, 35 milionů korun.

• 3 miliony bude stát oprava fasády základní školy.

• Náklady na provoz školy a školky se blíží částce 2,5 milionu korun.

• Dokončení rekonstrukce vodovodu spolkne 1,4 miliony korun.

• Výstavba dětského hřiště bude stát přes 600 tisíc korun.

• Přeložka vysokého napětí pro zástavbu Na Slovensku přijde na 600 tisíc korun