V podzimních komunálních volbách před čtyřmi lety v Týništi nad Orlicí zaznamenali největší úspěch komunisté. S téměř jednadvaceti procenty hlasů získali čtyři mandáty. Starostkou se však stala Jana Galbičková (Změna pro Týniště).

Mezi novinky, které na radnici zavedla, patřila horká linka. Lidé se na ni mohli začít obracet v případech porušení zákona a městských vyhlášek, poškození majetku města, znečištění okolí, ale třeba i tehdy, bude-li někdo nespokojený s chováním zaměstnanců města. Na radnici pak měly být tyto zprávy řešeny přednostně. Od ledna 2015 začalo v Týništi fungovat také městské informační centrum a povedlo se dokončit rekonstrukci kulturního centra za více než 50 milionů korun. Ta byla projektem ještě z předchozího volebního období.

Koho máme na radnici?
Starosta:
Libor Koldinský (TOP 09)

Místostarostové:
Pavel Nadrchal
Josef Otava

Radní:
Irena Černínová
Markéta Píšová

Zastupitelé:
Jana Galbičková
Leoš Voborník
Marek Winkler
Jiří Záliš
Veronika Čepelková
Jaroslav Matička
Miroslav Beránek
Jan Vaník
Jan Beránek
Marie Ondráčková
Vladimíra Lesenská
Jana Tichá

Výsledky voleb 2014:
1. Komunistická strana Čech a Moravy, 20,87 % hlasů, 4 mandáty
2. Změna pro Týniště, 16,87 % hlasů, 3 mandáty
3. Východočeši Týniště nad Orlicí, 13,99 % hlasů, 2 mandáty

Město se zaměřilo také na opravy a údržbu polikliniky, která získala moderní rentgenové pracoviště.

Bezpečnost ve městě

Dalším tématem byla bezpečnost. Průzkum v roce 2016 ukázal, že lidem nahání strach hned několik míst ve městě. Asistent prevence kriminality a nový kamerový systém se v ulicích objevili v následujícím roce, jenže to už měla radnice nové vedení. Starostku Janu Galbičkovou odvolali zastupitelé v prosinci roku 2016. Vyčítali jí alibismus a manipulování s informacemi. Svou roli v tom mohl sehrát i výsledek výběrového řízením na post ředitele Kulturního centra v Týništi nad Orlicí. To vyhrál exnáměstek hejtmana Karel Janeček. Divadelníkům se nezamlouval. Jana Galbičková rozhodnutí hájila až do chvíle, kdy se ukázalo, že koncepci, s níž se o místo ucházel, opsal od své manželky.

Novým starostou se stal Libor Koldinský (TOP 09). Jeho předchůdkyně se do vedení radnice opřela pár měsíců nato. Kritizovala, že město koupilo dům bývalého zastupitele bez znaleckého posudku (ten však ze zákona není povinný) a aniž by pro něj měla využití. Radnice se bránila tím, že byl obchod výhodný kvůli plánu na rozšíření sousední školy.

Za nejdůležitější, co se během uplynulého volebního období podařilo, považuje Libor Koldinský dokončení a schválení nového územního plánu.

Nové hřiště i náměstí

Co se investic týče, je přesvědčený, že prostředky byly vynaloženy správně, a upozorňuje na projekty, které se povedlo uskutečnit - multifunkční hřiště za základní školou, rekonstrukci zahrady mateřinky a křižovatky u spořitelny, přemístění haly z centra města do areálu Služeb města a upravení plochy na nových bezmála padesát parkovacích míst. Dále zmiňuje výměnu hlediště v kulturním domě, rekonstrukci komunikací v lokalitě Zvoníčkova a Pod Stávkem, výměnu veřejného osvětlení a probíhající rekonstrukci středové části Mírového náměstí.

„Když k tomu připočtu náročné projektové dokumentace na připravovanou rekonstrukci křižovatky Turkova - Mostecká, rekonstrukci Základní umělecké školy a realizaci cyklostezky z Týniště do Křivic včetně dotační dokumentace, myslím si, že je to za necelé dva roky mého působení na radnici vcelku kus práce. Jsem týmový hráč a tento výsledek je jednoznačně týmová zásluha celého kolektivu,“ bilancuje na webu města Libor Koldinský.

Při dotazování Deníku v Týništi nad Orlicí, co se ve městě podařilo, lidé většinou chválili. Našla se však i kritika: „Náměstí bude po rekonstrukci krásné, ale zase ubude parkovacích míst. V centru je jich málo.“

↑ Úspěch
Finišuje rekonstrukce středové části Mírového náměstí v Týništi nad Orlicí. Změnu už potřebovalo, naposledy prošlo většími úpravami ještě za druhé světové války. Ústředním prvkem prostranství je mariánský sloup, který dříve zakrývaly stromy.

↓ Průšvih
I přes snahu radnice vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou parkovacích míst jich podle některých obyvatel v centru města stále není dost, několik jich ubylo i v souvislosti s rekonstrukcí náměstí.