„Tak zvanou stratifikací bukvic, semen javorů, jeřábů, habrů a dalších listnáčů napodobujeme přírodní procesy. V řízených teplotních podmínkách překonáváme klíční klid semen, aby je mohli na jaře lesní školkaři okamžitě vysít a vypěstovali pak dostatek kvalitních sazenic,“ přibližuje v tiskové zprávě ředitel týnišťského závodu Miloš Pařízek.
Semenáři přitom musí čerpat ze zásob. Loni totiž většina dřevin neplodila nebo jen sporadicky. „Bez řízené stratifikace by začala semena klíčit v nevhodnou dobu a nevzešlo by z nich tolik kvalitních sazenic,“ upozorňuje Pařízek.
Péče je v týnišťském závodě věnována i speciální přípravě semen jehličnatých stromů a olše, díky níž se nemusí používat tolik chemie. „Provádíme inkrustaci, což znamená, že semena obalujeme a nanášíme na ně biologické látky. Semena tak lépe klíčí. Díky inkrustaci také školkaři použijí při pěstování sazenic méně chemických prostředků,“ dodává Pařízek.
Lesy ČR letos plánují obnovit 14 tisíc hektarů lesa, z toho 4 tisíc přirozeně, a výsadbu 56 milionů sazenic, z nichž je 67 procent listnáčů, zejména buku, dubu, habru, javoru, ale také jilmu, břízy, jeřábu, třešně, lípy, olše a také jabloně lesní nebo hrušně polničky. Podnik tak postupně mění druhovou skladbu lesů tvořených směsí dřevin. Porosty díky tomu lépe odolají klimatické změně.
O výstavbě centrálního Semenářského závodu v Týništi nad Orlicí bylo rozhodnuto už na počátku šedesátých let, pro obnovu lesů má naprosto zásadní význam. Téměř tři čtvrtiny semenného materiálu pro lesy nové generace se zpracovaly právě tady. Funguje jako účelový závod Lesů České republiky, s. p., poskytující služby všem majitelům lesa.
S využitím tiskové zprávy