Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Trutnově zachraňovali volební urnu kvůli fotbalu

Východní Čechy - Volební komise ve východních Čechách nenapočítaly předběžně více, než 35 procent účasti. Ale to jen na velmi málo místech.

8.6.2009
SDÍLEJ:

Eurovolby: Vysypávání volební urny ve Vysoké nad Labem a sčítání hlasů.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Do volební místnosti okrsku č. 5 v Hořicích se jako první dostavila v pátek ve 14 hodin Marie Fišerová, která se letos dožívá 105 let. Radnice pro ni poslala služební vůz a starosta Ivan Doležal jí za účast poděkoval kyticí.

Ve valdické věznici mohlo odevzdat hlas 1034 voličů ze zemí Evropské unie. Příležitosti využilo asi 30 procent z nich.
Ve Staré Pace mohli bez potíží volit i vozíčkáři a lidé s obtížemi při chůzi. Knihovna, kde byla zřízena volební místnost, je bezbariérová.

Telefony mlčely

V Nové Pace byla v pátek komise odříznuta od speciální volební telefonní linky. Závada byla odstraněna kolem 18. hodiny. Do té doby používali členové komise vlastní mobilní telefony.

V Nové Pace se stala i úsměvná příhoda: jedna volička hodila z roztržitosti do urny i svůj občanský průkaz. Až do konce voleb se musela obejít bez něj.
V Rychnově nad Kněžnou kolísal zájem voličů kolem mezních hodnot.

V Panské Habrové přišlo odevzdat hlasy necelých 17 procent, ve čtvrti Na Sibiři spočítala komise asi 37,5 procenta volebních lístků. Do volební místnosti v rychnovském Informačním centru přišlo v sobotu půlhodinu před „závěrečnou“ k urně na poslední chvíli ještě šest lidí. Kuriózní začátek eurovoleb zažila v pátek okrsková komise v Habrmanově ulici v Hradci Králové. Občanskou povinnost mezi prvními přišli splnit novomanželé. K urně přijeli přímo ze svatebního obřadu.

Biskup je nestranný

V krajské metropoli si cestu k urnám podle odhadů našlo přibližně 35 procent lidí. „Přes čtyřicet procent účasti jsme zaznamenali u komisí na Slezském a Pražském Předměstí, kde žije hodně starších lidí. Ti chodí volit pravidelně. Oproti tomu na velkém sídlišti Moravské Předměstí přišlo volit okolo dvaceti procent lidí,“ potvrdila koordinátora voleb z hradecké radnice Renáta Vaňková.

Lístek do urny odevzdal také královéhradecký biskup Dominik Duka. Komu dal svůj hlas, však prozradit nechtěl. „Jestli jsem volil povinně KDU-ČSL? My, kněží, volíme také zcela svobodně. Stranu ale nebudu jmenovat. Musím být člověk nadstranický,“ řekl Dominik Duka.

Nejstarším voličem ve městě byla 101letá žena z Nového Hradce Králové. Přitom dostat se do většiny volebních místností v Hradci je pro zdravotně postižené a starší lidi často téměř nemožné. Míst, která jsou zcela bez bariér, je žalostně málo.

Po uzavření volebních místností odhadovali zapisovatelé v okrscích Trutnova a okolí volební účast. Kolísala mezi 35 až 15 procenty. Předběžně očekávají, že přišla volit asi čtvrtina oprávněných obyvatel regionu.

Nezvyklá situace nastala ve Starém Rokytníku na Trutnovsku. Volební místnost tam měli v bezprostředním sousedství fotbalového hřiště, kde se v neděli hrál zápas. Aby lístky nedoznaly před sčítáním nějaké újmy, musela být urna zapečetěna a převezena do bezpečí. V neděli večer byla převezena nazpět, aby ve 22 hodin mohlo začít sčítání hlasů.

Volili za něho

Osm ze všech kandidátů do Evropského parlamentu má adresu na Náchodsku. V Božanově se při volbách málem odehrál kanadský žertík. „Podstrčili mně do obálky jiný lístek, ale já na to přišel,“ svěřil se s úsměvem jeden z božanovských voličů. „Když jsem dostal obálku s volebními lístky, tak jsem vytáhnul jen ten s Ransdorfem a ostatní jsem spálil. Připravil jsem si ho do obálky a nechal doma. Než jsem šel volit, pro jistotu jsem obálku zkontroloval.“ Kamarádi mu do obálky podstrčili hlas pro občanské demokraty. Volič však svému „koni“ hlas odevzdal.

8.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení