„Původní dřevenou chatu zde postabil Klub českých turistů za finančního přispění továrníka Antonína Bednáře v roce 1926. Tehdy měla tato turistická útulna v patře jen tři pokojíčky a dole kuchyňku a malý lokál s verandou,“ vypráví Josef Telecký, který žije v Novém Městě pod Smrkem a oslavil už 85. narozeniny.

„Nájemcem byl tehdy pan Tláskal, od kterého přebíral chatu můj otec. Na první pohled se mým rodičům to místo líbilo. Tatínek hledal hotel nebo chatu v horách, kde by se dařilo mamince po prodělané tuberkulóze. Bylo jasné, že dřevěná chata s malou zděnou přístavbou o sedmi pokojích není dost velká, aby uživila celou naši rodinu i v době mimo sezónu, a tak otec vložil své úspory a půjčené peníze do projektu stavitele Boháče. Stavět se začalo na jaře roku 1937 hned ten rok, kdy jsme se přistěhovali a během roku byla chata dostavěná včetně kompletního vybavení interiéru. Toto vybavení tehdy dodala firma Novotný z Týniště nad Orlicí a mnohé je v chatě dodnes, například také okna jsou původní,“ popisoval vývoj turistického útočiště Josef Telecký.

Prvními hosty, kteří Vyhlídku navštívili, byli českoslovenštní vojáci¨v květnu při první mobilizaci z důvodu ohrožení republiky. „Chata si velmi rychle získala oblibu v širokém okolí. Mí rodiče na tom místě nechali kus srdce. Maminka Jarmila tu ale žila jen 4 roky – stihla ji recidiva tuberkulozy. Někteří Vamberáci ji ale stále pamatují,“ vzpomíná Josef Telecký.