Do našeho města zavítalo 22 závodníků, které čekalo shromaždiště v prostorách Kolowratského zámku s veškerým zázemím a trať vedoucí přes Poláčkovo náměstí ke Společenskému centru, zámeckým parkem přes rozkopanou Kolowratskou ulici až ke kostelu Nejsvětější Trojice. Staviteli tratí a hlavnímu rozhodčímu v jedné osobě DANIELU LOCKEROVI jsme položili několik otázek.

Je orienťák pro vozíčkáře rychnovskou specialitou?

Ne, není. Závody pro vozíčkáře v orientačním běhu vznikly ve Skandinávii a v České republice se konají už deset let.

Je tento závod určen jen vozíčkářům a jak se liší od běžných orientačních závodů?

Závodů se mohou účastnit i zdraví sportovci, důraz je kladen na přesné čtení mapy, nikoli na rychlost. Závodník se dostaví na stanoviště, kde je umístěno pět až šest lampionů, obdrží výřezy z mapy a musí určit, který z lampionu odpovídá poloze na mapě. Aby měli všichni stejné podmínky, nehendikepovaný závodník sedí na stanovišti na židli, čímž má stejný úhel pohledu jako ostatní. Měří se čas, za který soutěžící všechny kontroly určí.

Jak náročná byla příprava závodu?

Vzhledem k tomu, že mapa musí být velice přesná, nejvíc času zabralo samotné mapování. Časově náročné je i vymýšlení stanovišť a závěrečné dolaďování poté, co trať zhodnotí oponent závodu. Trochu jsme měli strach z překonávání Kolowratské ulice, kde se díky výstavbě situace měnila ze dne na den, ale díky ochotě členů oddílů a několika studentů gymnázia jsme měli dost pomocníků, kteří pomohli vozíčkářům tuto bariéru překonat.

A závěrečné hodnocení akce?

Závodu se zúčastnilo 22 závodníků, z toho osm vozíčkářů, někteří přijeli až ze Slovenska. Celý den nám krásně svítilo sluníčko a všichni závodníci trať i obtížnost úkolů hodnotili kladně, nebyl podán žádný protest. V kategorii Junior byli jen dva závodníci (1. místo David Černík, 2. místo Zuzana Černíková, oba KOB Dobruška), v kategorii Open první místo obsadil Jiří Kalousek (Kotlářka Praha), druhé Bohuslav Hůlka (SKV Praha) a třetí Magdalena Kurfürstová (VŠTJ SF Praha). Tímto bychom chtěli poděkovat správě zámku a Městu RK, kteří náš závod podpořili.