"Ještě dnes mi jde mráz po zádech. Pracoval jsem v Perle jako seřizovač, v osmi odděleních nás bylo 16 seřizovačů. Každý mistr měl na starosti dvě nebo tři tkadleny. Bylo to docela náročné. Třeba když ženské onemocněly. Nebo nám tam přišly Kubánky, na Kubě slavily nějaký svátek, o němž se tady ani nevěděli, a ony nepřišly do práce. Kubánky tam pracovaly asi sedm nebo osm let. Vzaly je sem, aby se tu naučily něco, co na Kubě nemají. Ale moc se jich nevrátilo, hodně tady zůstaly. Polky taky. Stejně jako Kubánky tu vykonávaly pomocné práce, které byly málo placené, Češi je nechtěli dělat," vysvětluje Jiří Jasanský, který v Perle strávil téměř dvě desítky let života.

"Manželka také, vynechala jen dobu, kdy byla na mateřské dovolené. Ta nebyla jako dnes, pracovala do posledního týdne před porodem a na mateřské byla tu nejkratší dobu, jaká byla vůbec možná. Tkala látku, měla na starosti 18 strojů, které obsluhovala," říká Jiří Jasanský.

Buď on, nebo manželka pak pracovali i v sobotu.

"Střídali jsme se potom na protisměny. Jeden náš kluk byl v kočáru, druhý - větší cupital s námi, předávali jsme si je na vrátnici. Bylo to náročné, ale vydrželi jsme to. V Perle byla i školka, kam oba chodili," říká bývalý seřizovač Perly.

Přese všechno dnes na tu dobu rád vzpomíná. Už proto, že byla spojená s jeho mládím.

"I když to byla špinavá práce, v teple, žádná klimatizace, byli jsme spokojení," tvrdí.

Když podnik padl, pracoval už jinde. "Jelikož už tenkrát tlumili výrobu, z provozu 2 mě přeřadili na provoz 1 na horší práci, a tak jsem odtamtud po nějakém čase odešel," dodává.

Další bývalý zaměstnanec závodu Perly Roman Izák z Opočna pak připomíná, že podnik provozoval i svoje učňovské středisko a každý provoz měl svůj hasičský sbor. Kromě toho měla Perla také fotbalovou jedenáctku, jejímž tehdy nejmladším členem Roman Izák byl. Její fotografii má dodnes. Jezdila na utkání s ostatními podnikovými fotbalovými mužstvy.

Tkalcovna u rychnovského železničního nádraží působila už za časů rakousko-uherského mocnářství, tehdy však to byla Strojní tkalcovna firmy H. Stiassny-ho a synové, která zboží vyvážela do mnoha zemí světa. Za dob socialismu tu pak fungoval národní podnik Orban a později národní podnik Perla. Od začátku 90. let pak v místě podnikala firma Maja. Definitivní tečku za existencí továrny udělala její demolice dokončená v roce 2013. Dnes na jejím místě stojí Kaufland.