Svátky knihy jsou poctou knize a jejich posláním je představit knihu jako unikátní umělecký objekt a zaměřit pozornost na autory textů, ilustrátory, tiskaře a grafiky, kteří se na její výsledné podobě podílejí.

Během IV. ročníku představí své knižní novinky regionální vydavatelství, osobně se setkáte s autory a vydavateli publikací. Součástí veletrhu bude již tradičně doprovodný program ve formě besed, přednášek a filmových projekcí.TŘETÍ ROČNÍK SVÁTKU KNIHY se opravdu vydařil. Letos se můžete těšit na kulturní akci už po čtvrté. Do Rychnova přijede i spisovatel historických románů Vlastimil Vondruška (snímek dole).

V rámci 4. ročníku Svátku knihy bude od 10 hodin probíhat v malém sále Pelclova divadla sympozium věnované M. D. Rettigové.

„V tomto roce uplyne 230 let od narození této první české spisovatelky a právě před 190 lety dokončila M.D. Rettigová v Rychnově nad Kněžnou svoji slavnou Domácí kuchařku," prozradila, na co se mohou návštěvníci těšit, jednatelka společnosti Kultury RK Marie Otavová.

Během sympozia se příchozí dozví, čím tato žena přesahovala běžný úděl žen 19. století, setkají se s historiky, bohemisty a literárními historiky, kteří studiu osudů M.D. Rettigové věnovali velkou část svého badatelského úsilí. Součástí sympozia bude také promítnutí dokumentů Pavly Petrákové Slancové „M. D. Rettigová mimořádná žena, národní buditelka a spisovatelka" a „Mistr Jan Hus Ladislava Šalouna".

„Můžete se těšit na besedu se spisovatelem Hynkem Schusterem a celou řadu regionálních publikací, které představí Jan Tydlitát a historik Václav Šplíchal," uvedla k akci vedoucí rychnovské městské knihovny Naděžda Kaločová.

Od 17 hodin proběhne ve čtvrtek také beseda se známým spisovatelem Vlastimilem Vondruškou, autorem populárně naučných a historických románů, který náleží k našim nejčtenějším domácím a zahraničním autorům. Beseda bude spojena i s autogramiádou.

„Všechny milovníky knih a poznání zveme na IV. ročník Svátku knihy, který Kultura Rychnov nad Kněžnou pořádá za patronace Města Rychnov nad Kněžnou a za finanční podpory Královéhradeckého kraje. Máte se opravdu na co těšit," svěřují Marie Otavová a Naděžda Kaločová, hlavní organizátorky této společenské akce.