Nebyl to moc dobrý týden, alespoň ne pro obyvatele Krocínovy ulice v Rychnově nad Kněžnou. Bylo 16. února, když se náhle zbortila opěrná zeď na jeden ze zdejších rodinných domů, následně ho statik označil za neobyvatelný. Nedlouho poté se zhroutila nedaleko odsud, v ulici přes cestu, část kamenné zdi za Základní a Praktickou školou. Naštěstí ani v jednom případě se nikomu nic nestalo. Poničenou část zdi za školou nyní čekají opravy.

Na stavu staré zdi zřejmě zapracovala voda, která tam léta zatékala, a mrazy.

„Stávající zeď se musí zabezpečit, aby nespadla. Musí se to rozebrat a postavit znovu, zeď bude ze stejného materiálu,“ uvedl vedoucí rychnovského odboru správy nemovitostí Milan Bělka.

Dům v Krocínově ulici je na odpis.
Poničený dům v Rychnově čeká na ortel. Jeho obyvatelé hledají nový domov

Už teď je jasné, že do začátku školního roku hotovo nebude. Přístupu k poškozenému místu od školy zamezily už krátce po události zábrany.

„Když bude hotovo do konce října, bude to úspěch. Spíš počítám, že se to podaří do listopadu. Už nyní se zabezpečuje, co drží a mělo by držet, aby nespadlo. Až bude hotovo, bude se moci rozebrat to, co padá, a následně se opraví,“ doplnil Bělka.

Jak vypadá situace v Krocínově ulici u rodinného domu, na nějž se 16. února sesunula mnohem větší část zdi se zeminou a stal se neobyvatelným, mu není známo. Nejde o majetek města.

Nebylo to poprvé, co se zeď zbortila. Poprvé to bylo už v dubnu 2021. Tehdy spadla jen na zahradu. Loni na podzim byla vystavěna nová ze ztraceného bednění. Nevydržela a letos v únoru zavalila spolu se zeminou zahradu i dům. Rodina, která ho obývala, přišla o střechu nad hlavou.

Z místa události
V Rychnově nad Kněžnou se zbortila opěrná zeď na dům. Je neobyvatelný

Město obratem nabídlo náhradní bydlení v městském bytě. „Jako rodina jsme rozdělená po známých a co se týče náhradního bydlení, tak ano, je to dočasné. Nejsou tam vyhovující podmínky na domov pro malé děti. Takže jsme se takhle rozdělili, ale není to na stálo. Holky potřebují stálé zázemí a ne se pohybovat po známých. Je to hodně těžké tuhle situaci zvládat,“ komentoval situaci rodiny po události Petr Stibor.

Petr Stibor, ovdovělý otec čtyř dětí, žil v domě v nájmu.

Jak se svěřil, v současnosti bydlí pod městem a uvítal by finanční pomoc.