VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V rámci terapie mohou vyrábět drobné pečivo

Kvasiny - Velkým krokem v životě pracovníků pekárny je také samostatnost v případě dojíždění.

14.1.2011
SDÍLEJ:

V rámci terapie mohou vyrábět drobné pečivoFoto: archiv OS Pferda

Koláče, dorty, buchty či cukroví vyrobené za dohledu terapeuta handicapovanými lidmi v tréninkové dílně v Kvasinách jsou velmi oblíbené mezi návštěvníky rychnovské kavárny Láry Fáry.

Nejen možnost pracovat a osvojit si určitý režim a sociální návyky, ale především učit se samostatnosti mají tito postižení lidé v sociálně terapeutické dílně. Pekárna se nachází v pronajatých prostorách areálu ÚSP Kvasiny a uživatelé sem dojíždí z Domova Dědina z Opočna, Přepych a Českého Meziříčí či ze svých rodin anebo dochází z kvasinského ústavu.

Podstatou je terapie

Díky optimálnímu počtu pracovníků může každý z nich vyzkoušet a naučit se všechny výrobní procesy a další činnosti s nimi spojené. Kapacita pekárny představuje až patnáct osob, v jedné směně jsou vždy pouze dva až tři lidé. To znamená, že poskytování sociální služby každý z nich využije maximálně třikrát týdně, a to pouze v době od pondělí do pátku. Klienti se střídají ve dvou tříhodinových směnách, a sice ranní a odpolední. „Není pro nás důležité množství ani rychlost jejich práce. Především jde o terapii,“ uvedla jedna ze zakladatelek projektu Jana Křížová. Ten navazuje na činnost rychnovské kavárny Láry Fáry, kde se drobné pečivo následně prodává.

Pro osoby s motivací

Projekt Pekařská dílna Láry Fáry (sociálně–terapeutická dílna) je určen pro handicapované osoby ve věku 18 – 64 let, které jsou schopny vytrvat samostatně či s dopomocí u pracovní činnosti a těší se velké oblibě i u samotných klientů. Cílovou skupinou jsou lidé s lehkým a středním mentálním postižením, kombinovaným, jiným zdravotním a ostatním postižením, kteří tuto práci chápou jako cílevědomou činnost. Dále pro osoby, které mají motivaci k pracovní činnosti a jsou schopny uplatnit získané pracovní dovednosti v běžném životě.

Učí se také samostatnosti

„Chceme dát příležitost těm, kteří by nebyly schopni respektovat podmínky pracovního poměru ,jako je například pravidelná pracovní doba, počet dní dovolené, a ustát pracovní tlak ani v chráněném prostředí. To znamená, že aktivity zde nejsou orientovány na výkon, terapie bude mít vždy přednost před provozem,“ dodala Křížová.

Důležitým mezníkem v životě klientů pekárny je jistě také samostatnost, a to hlavně v případě dojíždění do zaměstnání. „Práce se pěkná, pečeme koláče a linecké pečivo. Dříve mě do pekárny vozila maminka, nyní zvládám sama jízdu autobusem,“ prozradila Martina z Rychnova nad Kněžnou, která pracuje i v kavárně Láry Fáry. „Frekvence autobusových spojení do Kvasin je velmi uspokojivá, zastávka se nachází přímo před ÚSP Kvasiny. Ve využívání veřejné dopravy některých našich uživatelů vidíme osobnostní růst uživatelů,“ dále informovala Křížová.

Občanské družení Pferda mimo jiné podporuje integraci a přispívá ke zkvalitňování života dospělých osob s mentálním postižením vytvořením tréninkového bytu. Díky kterému je handicapovaným osobám umožněn co možná nejsamostatnější život. Vede je ke správnému chování a vyjadřování nebo zařizování běžných věcí, jako jsou nákupy nebo úřady. Dále podporuje samostatné bydlení pro ty, kteří jsou již připraveni na nezávislý život. Byty jsou klientům pronajímány, platí pouze holý nájem, na který si již sami vydělávají.

Láry Fáry nabízí úklidové služby

Chráněná dílna Láry Fáry, o.p.s. nabízí úklidové činnosti, jimiž pracovníci získávají peníze. Tito lidé již druhým rokem zajišťují úklid budovy Městského úřadu v Kostelci nad Orlicí a v dalších podobných prostorách.

Kavárna Láry Fáry v dohledné době rozšíří svoji působnost i do jednoho ze sousedních okresů, a to přímo do bezprostřední blízkosti centra Náchoda.

Autor: Jolana Zeidlerová

14.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení