Na velké nákupy se do nich sice nejezdí, přesto hrají pro život lidí na vesnici důležitou roli. Pro řadu místních je obchod v obci synonymem domácké kvality. Jenže opak je někdy pravdou.

Své o tom vědí obyvatele Očelic. Místní obchod měl totiž závažné problémy s hygienou a dokonce musel být na konci minulého měsíce uzavřen.

Inspektoři státní veterinární správy zjistili, že jídlo do obchodu nepřišli vyhledávat jen zákazníci, ale také myši. V krámku totiž našli jejich trus. To však nebylo všechno.

Problém byl i s nedostatečnou hygienou. Špatné hygienické podmínky panovaly na toaletě, chyběl přístup k teplé vodě a úklid byl velmi zanedbaný. V obchodě se hromadily odpadky, nečistoty byly na stěnách, regálech i na podlaze. V provozovně se také dařilo plísním.

Majitel prodejny dal všechno do pořádku, a tak mohl být obchod znovu otevřen.

„Stanovíme, že do určité doby musí provozovatel odstranit nedostatky, a pokud to nezvládne, zákaz zůstává v platnosti. Pokud splní vše, inspektor znovu prodejnu prověří a poté může být otevřena,“ uvedl tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Nejedná se o výjimečný případ. Inspekce v kraji uzavře několik desítek provozoven ročně. Státní zemědělská a potravinářská inspekce provede asi 45 tisíc kontrol ročně.

„Bohužel, provozoven, u kterých nacházíme nedostatky, je více, než bychom si přáli. Od začátku roku 2017 bylo zhruba pět set provozoven uzavřeno z důvodu porušení hygienických předpisů,“ dodal za inspekci Kopřiva.