V obci samotné žije kolem sedmi stovek obyvatel, takže se během posledního květnového víkendu tento počet téměř zdvojnásobil. Mnoho účastníků totiž během soutěže v Pohoří díky krásnému počasí spalo ve stanu.

Okresní kolo hry Plamen má dvě části. Na podzim se koná všestranná část obsahující zdravovědu, střelbu, topografii, základní požární vědomosti. V květnu soutěž pokračuje třídenním kláním, v němž je zahrnut požární útok s vodou, štafetu 4 x 60 m, požární útok CTIF a štafeta požárních dvojic.

Součástí hodnocení je také celoroční činnost. Boduje se několik okruhů, které děti v kroužku Mladých hasičů absolvují - výlet, besedy, výstavy, brigády na úklid okolí. Stranou nezůstává ani vzdělávání nebo soustředění. V neposlední řadě se vyhodnocuje i kronika, která musí splňovat určité náležitosti a navazovat na celoroční činnost. Letos byla vyhodnocena kronika Olešnice u Rychnova nad Kněžnou a kronika z Lukavice.

Ilustrační foto
V soutěži Čistá obec opět zabodovalo i Rychnovsko

Slavnostní zahájení proběhlo v sobotu 25. května v 8 hodin za účasti zástupců OSH Rychnov nad Kněžnou. Nejmladší hasiče okresu Rychnov nad Kněžnou povzbuzovali nejen vedoucí a členové doprovodu, ale také starostka Pohoří Helena Suchánková, starosta Dobrušky Petr Lžíčař nebo hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Vítězové byli vyhlášeni v neděli 26. května krátce po poledni. Ceny nejlepším družstvům předávala starostka obce, která hasičský potěr celý víkend hostila, Helena Suchánková spolu se senátorem Miroslavem Antlem. V kategorii mladších žáků obsadila první tři místa družstva Houdkovic, Bystrého a Rokytnice v Orl. horách, v kategorii starších žáků zvítězilo také družstvo Houdkovic, stříbrnou příčku získali hasiči z Černíkovic a bronzovou z Bystrého. Krajské kolo v kategorii starších žáků proběhne letos 15. a 16. června na atletickém stadionu v Trutnově.

A závěr? Uspořádání jarní části okresního kola hry Plamen se na vysoké úrovni zhostil sbor dobrovolných hasičů v Pohoří a to i přesto, že svého zástupce v soutěži neměl. V SDH Pohoří však začal nedávno vyvíjet činnost kroužek mladých hasičů, jehož členy jsou i děti předškolního věku, a je tedy předpoklad, že v něm vyrostou budoucí reprezentanti obce.

Ilustrační fotografie.
Uzavírka na Černé Skále hýbe s řádem