Skiareál v Orlickém Záhoří, kam lidé doposud vyjížděli především na tamní osvětlený běžecký okruh, nabídne pro lyžaře nové možnosti vyžití. Svezou se po sjezdovce v délce zhruba 1650 metrů, k horní stanici je vyveze lanovka, vybavená i bublinami. A využít ji budou moci také běžkaři mířící na trasy po hřebeni Orlických hor.

Jak již dříve prozradil starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler, délka lanovky bude asi 1450 metrů. Jde o čtyřsedačkovou repasovanou lanovku původem ze Švýcarska, její nákup vyšel na zhruba 25 milionů korun. Běžkaři se jí budou moci nechat vyvézt z části Jadrná pod vrchol Koruny na červeně značenou Jiráskovu trasu. Ulevit by se tak mohlo parkovištím na Šerlichu, které bývají v zimě hodně vytížené právě především vyznavači běžeckého lyžování.

Noční osvětlený běžkařský okruh v Orlickém Záhoří na Rychnovsku.
Nový lyžařský areál se dokončuje v Orlickém Záhoří. Nejspíše otevře ještě letos

Plány na vybudování přitom obec začala střádat už asi před dvěma desítkami let. Předpokládala, že na stavbu využije dotací. Záměr se však neobešel bez problémů. Bylo nutné vyjednávat s ochranáři a kvůli různým komplikacím, které projekt pozdržely, obec přišla o možnost získání dotací. Nezbylo, než využít úvěr. Přesto si místní slibují, že se investice do budoucna vyplatí a situaci pomůže zlepšit.

Podle informací čtk se celkové náklady pohybují kolem 160 milionů korun, investorem je již zmíněný Skiareál Orlické Záhoří, v němž má obec 33procentní podíl, o zbytek se dělí soukromé firmy včetně budoucího provozovatele areálu společnosti A-Z Moto Czech.

Z Říček.
Střediska v Orlických horách se chystají na zimní sezonu. Skipasy někde podraží

„Zkušební provoz bychom chtěli zahájit v prosinci a během zimní sezony 2023/2024 areál spustit naplno, ideálně ještě do konce roku,“ řekl ČTK Špinler.