"Několikátý rok pořádáme akci Město plné strašidel, rodiny s menšími dětmi za šera se svíčkami a lucerničkami navštěvují jednotlivá stanoviště rozmístěná po městě. Naše strašidla jsou hodná, nestraší děti. Letos to bohužel udělat nešlo, tak jsme se rozhodli, že vymyslíme jinou variantu. Nakonec zvítězila ta, že strašidla pošleme z města ven do lesa, abychom nepodporovali shlukování lidí a že akci roztáhneme na deset dní, aby měl každý možnost se do lesa vypravit podle svých možností a času," vysvětluje pracovnice týnišťského Sluníčka Eva Jenčíková.

Do akce se po výzvě zapojili i mladí pomocníci, studenti, kteří se Sluníčkem připravují různé aktivity. A pustili se také do výroby strašidel.

"My jsme také nějaké to strašidlo udělali, některá jsme vytáhli i z půdy a vytipovali jsme místa, kde je pověsíme. Bylo to za spolupráce s Lesy České republiky, které nám to povolily. Rozmístily jsme je téměř na všechny cesty, které k Týništi vedou. Máme štěstí, že naše město je v lesích a máme tu spoustu míst na procházky. Ve městě je pouze jediné strašidlo, a to bílá paní u nás před Sluníčkem, všechna ostatní bloudí v lesích," zve na netradiční výlet Eva Jenčíková.

A nápad rodiče vítají. S dětmi tak prý našli nový smysl a cíl svých vycházek do přírody.

"Při procházce se můžete se strašidly pozdravit, pokochat se a třeba se s nimi vyfotit. Neexistuje žádná mapa výskytu, prostě se dobře dívejte. A zkuste vyrazit i tím směrem, kam běžně nechodíte. A dodržujte, prosím, všechna opatření!

Počet lidí, roušky, rozestupy, pohodu, přírodu a strašidelný náhled! Rozhodně nechceme lidi shlukovat, jen vám chceme zpříjemnit procházku do přírody," upozorňují zaměstnanci Sluníčka.

Kdo prý najde strašidlo, může jim jeho fotografii zaslat, budou rádi. A také třeba nějaké strašidlo přidat. Mělo by odolat rozmarům počasí a mělo by být spíš roztomilé a vtipné, než aby děti děsilo. Stačí se se Sluníčkem telefonicky spojit a domluvit se na jeho umístění. Aby nikoho neohrozilo na zdraví.

"Je to i z toho důvodu, aby nebylo nebezpečné pro zvěř a bylo pořádně ukotvené. V počátcích jsme rozvěsili asi dvacet nebo pětadvacet strašidel, někdo udělal i strašidelné rodinky. No a teď bych řekla, že se nám množí každou hodinou. Lidé se nám ozývají, že mají strašidlo a kam ho mají dát. Naši pomocníci, kteří je také vyráběli, mají ta svá pod svou patronací, hlídají je, chodí kontrolovat. Počítáme, že strašidla necháme v lesích ještě přes víkend a během pondělí 9. listopadu bychom je odtamtud stáhli," dodává Eva Jenčíková.