V neděli zemřela Bernadetta Kinská z Vchynic a Tetova, rozená Merveldt. Bylo jí třiadevadesát let.
Byla manželkou hraběte Josefa Kinského, kterého si vzala v roce 1947.

Zažila perzekuci

Během svého života musela projít hned několika velmi těžkými situacemi a pocítila také zvůli a perzekuci minulého režimu.
Bernadetta Kinská byla hlavní akcionářkou chemické továrny na výrobu barev ve slovenské obci Košeca a její manžel hrabě Josef Kinský tam byl ředitelem. Žili v Košeci v rodinné vile. Moci se však brzy chopila dělnická třída, což změnilo další život celé rodiny.
Továrna byla znárodněna. Dělníci si ale vymohli stávkou, aby se Josef Kinský vrátil. V roce 1949 byl zatčen a odsouzen na dva roky. Z vězení byl propuštěn v roce 1951. Po propuštění pracoval v uranových dolech v Jáchymově. Zemřel v roce 2011 v sedmadevadesáti letech.

Hraběnka Bernadetta Kinská bohužel zemřela.

Hraběnka Bernadetta Kinská byla matkou dvou synů. Staršího Františka, narozeného v roce 1947, který žije v Kostelci nad Orlicí, a mladšího Antonína, který se narodil v roce 1955 a zemřel po dlouhodobé nemoci před čtyřmi lety. Byl to úspěšný restauratér. Josef Kinský a jeho syn František Kinský se po roce 1989 významně zasloužili o rekonstrukci empírového zámku v Kostelci nad Orlicí. František Kinský je nyní starostou Kostelce nad Orlicí a krajským zastupitelem.