Pokud něco děláte s láskou, výsledek se dostaví. Má šťastnou zkušenost webmaster Dagmar Honsnejmanová, která spravuje webové stránky a elektronické služby v obci. Ta se pravidelně zúčastňuje soutěže Zlatý erb o nejlepší oficiální webové stránky a elektronické služby měst a obcí České republiky.


Mokré si letos opět odneslo jednu z cen, a to za 2. místo v kategorii nejlepší elektronická služba. Mokré se této soutěže pravidelně účastní již od roku 2004 a vždy s úspěchem.

Bez veřejnosti

Tentokrát však Dagmar Honsnejmanová přihlásila web tajně, bez účasti na hlasování veřejnosti. „Za poslední roky jsme pravidelně získávali cenu veřejnosti - v roce 2007, 2008 a 2009 i cenu veřejnosti celostátní. Máme velkou podporu veřejnosti, a tím i velkou návštěvnost. Naše stránky během těchto let však bodovaly i v ostatních kategoriích a velmi nás těší, že i v kategorii nejlepší elektronická služba. Jsme vlastně jednou z prvních obcí, která systém zasílání e-mailových zpráv ze svých stránek zavedla,“ vysvětluje Honsnejmanová a doplňuje, že v roce 2006 za tuto službu získali v Královéhradeckém kraji 1. místo, v roce 2007 to bylo 2. místo a letos tedy 2. místo. Je přesvědčena, že je z toho vidět, jak není nutné vymýšlet složité systémy k informování obyvatel v obci a dalších návštěvníků stránek. „Jednoduché zasílání aktualit je stále oblíbené a hlavně užitečné. Krajská porota hodnotí především užitečnost služby a nápaditost řešení,“ ověřila si Honsnejmanová.

Zprávy obden

Elektronická služba na webových stránkách obce Mokré spočívá v zasílání e-mailových zpráv z obce. Obyvatelům zde zasílají například pozvánky na veřejná zasedání zastupitelstva, důležité informace o hospodaření obce, ale také pozvánky na kulturní, sportovní a jiné akce v obci a blízkém okolí. Ale také zprávy z akcí, které již proběhly. „Stačí, když chce být občan o všem informován a samozřejmě má internet. Bezplatně se může zaregistrovat pro příjem zpráv. Zasílání je aktuální, zpravidla se odesílá obden,“ objasňuje webmaster princip této služby.

Z první ruky

Zpracovávat webové stránky není podle Honsnejmanové až tak složité, s přibývajícími informacemi je spíše náročné na pravidelné sledování a doplňování aktuálních zpráv a událostí.
„Samozřejmě je důležité sledovat i technický pokrok, což v dnešní době není úplně jednoduché. Pracuji v obci především jako účetní, administrativní pracovnice, knihovnice a kronikářka. Po obsahové stránce mám všechny informace z první ruky. Nejsem však programátor ani technik, a tak je pro mne hodně náročné se sama vzdělávat i po této stránce,“ vysvětluje aktivní žena, kterou motivuje a těší, že mokerské stránky stále patří k těm lepším.

Dřina a spousta času

Žena mnoha profesí tvrdí, že webové stránky by prakticky mohl takto zkusit vytvářet kdokoli, kdo má dost chuti a elánu. „Pokud ale člověk chce, aby byly opravdu nej, aby je návštěvníci měli rádi a stále se vraceli, je to dřina a spousta času. To si málokdo umí představit,“ podotýká a připomíná: „Stále také platí pravidlo, že pokud něco děláte s láskou a pro radost, výsledek se určitě dostaví. A to je pak na tom to nejkrásnější.“
Sdružení Zlatý erb v letošním roce vyhlásilo již 12. ročník soutěže. Hlavní ceny se udělují ve třech tradičních kategoriích: nejlepší webové stránky města, nejlepší webové stránky obce, nejlepší elektronická služba. (zr)

Ocenění obce Mokré ve Zlatém erbu:

Rok 2004

3. místo za nejlepší webovou stránku Královéhradeckého kraje

Rok 2005
Cena veřejnosti Královéhradeckého kraje

Rok 2006
1. místo za nejlepší elektronickou službu Královéhradeckého kraje
Cena veřejnosti Královéhradeckého kraje

Rok 2007
2. místo za nejlepší webovou stránku Královéhradeckého kraje
2. místo za nejlepší elektronickou službu Královéhradeckého kraje
Cena veřejnosti Královéhradeckého kraje
Celostátní cena veřejnosti

Rok 2008

Cena veřejnosti Královéhradeckého kraje
Celostátní cena veřejnosti

Rok 2009
3. místo za nejlepší webovou stránku Královéhradeckého kraje
Cena veřejnosti Královéhradeckého kraje
Celostátní cena veřejnosti

Rok 2010
2. místo za nejlepší elektronickou službu Královéhradeckého kraje