Tentokrát se bude tkát na tkalcovském stavu a pracovat s vlnou a plstící jehlou. K vidění i vyzkoušení budou také další tradiční i moderní techniky zpracování vlny. Dílna proběhne v neděli od 15 do 17 hodin. Dílnu pořádá občanské sdružení INEX – SDA Kostelecké Horky.

Tak jak to kdysi ve světnicích roubenek bývalo, v rohu místnosti stál tkalcovský stav a na něm se kalcovalo. Pravidelný zvuk a klapot, který stav vydával během práce, dostal svůj popěvek. Tkalci si za svoji tvrdou dřinu nikdy moc nevydělali, takže to stačilo tak akorát „na cukr a na kafe".

Tvůrčí dílna chce lidem připomenout to, co bylo ještě před pár desítiletími běžnou znalostí a dovedností. Během dílny se návštěvníci dozvědí, co všechno je třeba s ovčí vlnou udělat, než je vůbec možné zasednout ke tkalcovskému stavu a něco utkat. K vidění tak bude proces česání a barvení vlny, spřádání na vřetánku a na kolovratu, plstění a tkaní.

Lektorky Jana Stiboříková a Šárka Kulíšková předvedou, jaká kouzla umí plstící jehla a jak lze vlnu plstěním zpracovávat za sucha i za mokra. Návštěvníci dílny si budou moci vyrobit plstěný šperk brož nebo květinu, dále vyzkoušet předení a tkaní na velkém stavu i na tkacích rámečcích. Bonbónkem dílny bude tkaní prastarou technikou na karetkách, což jsou posuvné destičky, schopné vytvářet efektní vzory na ozdobných páscích a tkanicích.

Návštěvníkům Modrého domu bude k dispozici Modrá kavárna s kávou a čokoládou značky Fair Trade, obchůdek s výrobky místních výtvarníků včetně barvené ovčí vlny.
Děti uvítají možnost pohladit si nebo nakrmit si zvířata malého hospodářství Modrého domu, jako jsou ovce, kozy a morčata.

Občanské sdružení INEX – SDA