Utonutí, těžké zlomeniny, popáleniny sluníčkem či alergické reakce na pokousání hmyzem a další nebezpečí hrozí v letním období dětem všech věkových kategorií.

Dětských úrazů přibývá

„Počty ošetřených dětských pacientů se v naší nemocnici zvyšují. Úrazy dětí jsou nejčastější příčinou ošetření na ambulanci nebo v nemocnici, ale i nejčastější příčina úmrtí,“ uvedl primář dětského oddělení oblastní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou Jan Ondruš.

U dětí ve věku do 4 let jsou právě úrazy až ze 44 procent viníkem všech úmrtí. Ve věkové kategorii od 5 do 19 let je to až 65 procent všech úmrtí. Většina úrazů předškoláků hrozí v domácnostech. U starších dětí jsou na vině adrenalinové a nové sporty. Nejčastěji se jedná o pády, které způsobují zlomeniny končetin, podvrtnutí či naražení. Dle statistik jsou častěji ohroženi chlapci, kteří se nejen chovají rizikověji, ale také více sportují.

Nepozornost rodičů

Jednou z příčin úmrtí dětí a batolat je tonutí. Často v domácích a zahradních bazénech, při chvilkové nepozornosti rodičů. V případě dospívajících chlapců představují velké nebezpečí přírodní vodní zdroje a skoky do vody. Můžou být umocněny také vlivem alkoholu či drog.

Dle doporučení lékařů a zdravotníků je vhodné učit své ratolesti plavat již od raného věku, dále zajistit ohrazení domácích bazénů a zahradních jezírek. Samozřejmostí je také nepřetržitý dozor dospělé osoby a seznámení starších dětí s poskytováním první pomoci.

Při sportu přilby a chrániče

Další vážná poranění vznikají při sportu, kdy děti velmi málo používají ochranné prostředky. Přilby či chrániče by pro ně měly být dnes již samozřejmostí. Mezi další letní nebezpečí patří dopravní úrazy, poranění zahradní technikou, uštknutí zmijí, otravy přípravky proti slimákům a hlodavcům a v neposlední řadě také popáleniny sluníčkem, přehřátí či vyčerpání při neobvyklé zátěži na letních táborech.

Preventivní opatření

Mezi základní preventivní opatření pro zdraví dětí patří bezpečné autosedačky a naprostou samozřejmostí je připoutání bezpečnostními pásy při cestování. V domácnostech pak správná teplota vody z kohoutku, bezpečné uchovávání domácích léků a chemikálií. V době letních měsíců je nutná ochrana kolem bazénů a dalších zdrojů vody, ošetření pokožky ochrannými přípravky před slunečními paprsky, nutná pokrývka hlavy a dodržování pravidelného pitného režimu. Při všech sportovních aktivitách by měli rodiče svým potomkům zajistit používání ochranných prostředků.