„Z důvodu vysokých teplot, sucha a predikce počasí pro nadcházející dny jsem se po poradě s ředitelem krajského hasičského záchranného sboru rozhodl vyhlásit období mimořádných klimatických podmínek,“ sdělil v tiskové zprávě kraje hejtman Martin Červíček.

Hejtman připomněl, že jen za poslední víkend vyjížděli hasiči v našem kraji k osmi požárům v souvislosti se suchem. „Nejčastějšími příčinami požárů v přírodním prostředí bývá podle hasičů lidská nedbalost i technické závady. Z důvodu nebezpečí vzniku velkých škod proto do odvolání na území Královéhradeckého kraje platí zákaz rozdělávání a manipulace s ohněm ve volné přírodě. Prosím všechny obyvatele, aby v těchto a následujících dnech nerozdělávali jakýkoliv oheň v lese a v jeho blízkosti a netábořili mimo vyhrazená místa,“ uvedl Martin Červíček.

Na celém území Královéhradeckého kraje je až do odvolání zakázáno:

  • rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň ve volné přírodě, v lese i v jeho blízkosti
  • tábořit v lese a ve volné přírodě mimo vyhrazená místa
  • kouření v lese a odhazování hořících nebo doutnajících předmětů ve volné přírodě
  • spalování odpadů a dalších hořlavých látek na volném prostranství či jejich hromadění v blízkosti lesních porostů a polí

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje eviduje v prvním prázdninovém týdnu zvýšený počet požárů v přírodním prostředí. Počet je významně vyšší oproti minulým letům ve sledovaném období (rok 2023: 18 požárů, rok 2022: 8 požárů, rok 2021: 3 požáry a rok 2020: 8 požárů).

Ilustrační foto
Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších roztálo 8. července, dřív než loni

Současně podle portálu intersucho.cz panuje v Královéhradeckém kraji výrazné půdní sucho, které se dále prohlubuje a předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je na následující dny nepříznivá, čeká nás jasno, vysoké teploty a minimální srážky. ČHMÚ navíc vydal výstrahu před nebezpečím požárů, která platí i v našem kraji, a to až do odvolání. Podle portálu firerisk.cz platí pro Královéhradecký kraj vysoká pravděpodobnost vzniku požárů v souvislosti s vysokými teplotami a suchem.

Při nedovoleném rozdělání ohně mohou fyzické osoby dostat pokutu až do výše 15 tisíc korun. Pokud by kvůli jejich činnosti vznikl požár, může to být pokuta až do výše 25 tisíc korun. „Vznikne-li pak vlivem požáru větší škoda, může být jednání osoby vyhodnoceno jako trestný čin. U právnických osob jsou sankce mnohonásobně vyšší,“ doplnil mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

V Královéhradeckém kraji je zakázáno rozdělávat oheň v přírodě a tábořit mimo vyhrazená místa.V Královéhradeckém kraji je zakázáno rozdělávat oheň v přírodě a tábořit mimo vyhrazená místa.Zdroj: KHK