Už koncem léta se obyvatelé rodinných domů začínají připravovat na nadcházející zimu. Majitelé kotlů na tuhá paliva mají, na rozdíl od těch, kteří vytápějí své domy například plynem nebo elektrickými přímotopy, o povinnost více – musí si zajistit dostatečné množství paliva dříve, než udeří tuhé mrazy. Tradiční uhlí si sice mezi těmito palivy stále drží svoji popularitu, ale vpřed se dere staronové topivo – dřevo.

„Tuto sezonu jsme zaznamenali zvýšený zájem o palivové dřevo a to především právě z řad majitelů rodinných domů,“ tvrdí Libor Krček ze Správy Kolowratských lesů s tím, že největší zájem však teprve očekává. „Většina lidí nechává nákup až na poslední chvíli, největší prodeje míváme pravidelně až na podzim.“

Ceny jako loni

Prodejci topného dřeva v regionu se shodují na tom, že ceny se od loňského roku nijak výrazně nezměnily. Levněji se dá pořídit palivo z jehličnatých stromů, na topení je však podle Jany Trejtnarové z rychnovské pobočky podniku Lesy ČR vhodnější tvrdší dřevo pocházející z listnáčů. „Přesto však lidé dávají přednost nižší ceně, jehličnany jdou na odbyt víc,“ dodává Trejtnarová. Kromě již zpracovaného dřeva, prodávajícího se za ceny od 500 do 900 korun za metr krychlový, mají zájemci u některých prodejců možnost nařezat si dřevo vlastními silami, cena takto pořízeného paliva se pohybuje okolo 100 korun. „Samozřejmě není možné nařezat si dřevo kdekoli. Pro samovýrobu máme stanovena přísná pravidla – kupující se musí předem dohodnout s revírníkem, který mu řekne, co a kde je možné vytěžit,“ vysvětluje pravidla „samovýroby“ dřevěného paliva Trejtnarová.

Na odbyt jdou také nové kotle

Zvýšený zájem o své produkty potvrzují i prodejci kotlů. „Poptávka po klasických kotlích je letos o 10 až 15 procent vyšší než loni. Hodně žádané jsou také automatické kotle na biomasu, které letos vyrábíme nově,“ potvrzuje Atanas Popov z kostelecké firmy Rojek a. s.
Právě kotle spalující biomasu dotuje od dubna tohoto roku Státní fond životního prostředí. „Program potrvá až do konce roku 2012 a nabízí rozsáhlou škálu možností,“ vysvětluje mluvčí Fondu Lenka Brandtová.

Lidé dřevo chtějí

Kotlů na biomasu je na trhu velké množství a některé z nich právě umožňují i spalování dřeva. Přesto však státní dotace pravděpodobně nejsou tím hlavním důvodem zvýšení odbytu dřeva jako topiva. „Podle našich zkušeností je tomu právě naopak. Lidé prostě chtějí topit dřevem, protože je to levnější a ekologičtější. Dotace od státu tak ve většině případů využívají „pouze“ k výhodnému nákupu kvalitních kotlů,“ uvažuje energetický auditor Roman Šubrt.

Filip Balcar