Provozovatelé kempů letos neprožili zrovna úspěšný rok. Návštěvnost stagnovala nebo dokonce poklesla, přestože v některých místech se názory různí. Mohly za to především rozmary počasí, které i v těchto dnech dává najevo, že s létem je prakticky definitivně amen. Letní sezona pozvolna končí a v těchto ubytovacích zařízeních doufají, že ta příští bude lepší.

„Návštěvnost byla zhruba stejná jako vloni. Lidem se u nás zřejmě líbí, protože máme klidný kemp. Rádi se vracejí. Slabší to už bylo u zahraničních hostů, přesto jsme tu měli Holanďany, Němce, pár Poláků a Rakušanů,“ řekla Eva Koďousková z opočenského Broumaru. Kemp je v provozu až do 15. října, hosté se mohou ještě těšit na tenis či vystoupení sokolníků.

„Jsme celkem spokojeni. Květen sice propršel, ale potom jsme tu měli několik akcí, které lidi přilákaly. Největší z nich byly westernové dny, které po jednom proběhly v červenci a srpnu. Cizinců k nám moc nejezdí, počítáme je spíš na jednotlivce,“ sdělila Iveta Walterová za Kemp Country Potštejn. Jeho provoz bude ukončen 1. října, do té doby však celá obec ožije ještě jednou větší událostí. Pro děti se na sobotu 25. září chystá Pohádkový Potštejn, který se bude konat na Vochtánce, ale také na zámku a hradě. Účast přislíbila i zpěvačka Petra Černocká, takže se je rozhodně na co těšit.

Názory k uplynulému období přidali i další provozovatelé. „Letos to bylo špatné, úplně nám vypadl srpen, kdy stálo počasí za nic. Naopak v červnu a červenci bylo nádherně. Lidé ani nebyli moc objednaní, než že by se odhlašovali. Nevím, jestli na ně třeba ještě nedoléhá krize. Speciální akce nepořádáme, o prázdninách prakticky nefungoval ani paintball,“ přidal svůj názor Vladimír Šimon, jednatel kempu Písák v Týništi nad Orlicí. „Cizince jsme neměli žádné, přece jenom tu máme jen pět chat. Do nich jezdí převážně stálí zákazníci. Otevřeno máme do konce září, ale vše závisí na počasí,“ dodal.

„Moc návštěvníků letos nebylo. Asi kvůli počasí nebo se lidé nechtějí rekreovat. Na druhou stranu k nám na dlouhodobější pobyty jezdí Holanďané, ale měli jsme tu i Němce nebo Francouze. Někteří tu však jsou jen krátce, využívají našeho kempu spíš jako přestupní stanice. Akcí bylo několik, protože tu máme půjčovnu lodí, takže je dělali i vodáci. Hodně lidí jsme tu měli při zahájení provozu, kdy jsme pozvali i muziku, a podobné to bude i při uzavírání sezony. U bufetu jsme navíc instalovali trampolínu a vzniklo pískoviště, takže jsme udělali především něco pro menší děti,“ přiblížila Helena Borůvková z kosteleckého kempu Orlice.

Rozlučková akce se uskuteční v sobotu 25. září, k poslednímu dni tohoto měsíce bude následně ukončen provoz. „Pokles návštěvnosti evidujeme minimálně od půlky srpna, lidé už asi chtějí být doma. Sezona je krátká,“ povzdychla si.

V Orlických horách mohou zájemci využívat služeb deštenského kempu Zákoutí, a to až do 26. září. V tamním penzionu však zanedlouho rozjedou i zimní sezonu, kterou provozovatelé spustí k poslednímu říjnu. Ubytování tou dobou mohou hojně využít především lyžaři.