Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V horách by se měli orientovat

Rychnovsko - Sčítání lidu, domů a bytů se blíží. Komisaři České pošty se již v současné době pohybují v terénu, podávají informace.

2.3.2011 2
SDÍLEJ:

Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Sčítání lidu, domů a bytů se nezadržitelně blíží. Od soboty již sčítací komisaři v terénu roznášejí informační letáky s tím, co mohou lidé od akce očekávat, a zároveň také lístky s termínem, kdy do jejich domácnosti zavítá sčítací komisař s formuláři k potřebnému vyplnění. Tomu se tak má dít již od nadcházejícího pondělí, a to až do 26. března. Přípravy na vrcholný statistický průzkum, který se v České republice opakuje po deseti letech, proto vrcholí, rychnovský okres nevyjímaje.

O aktuálním dění informoval krajský garant pro sčítání lidu Českého statistického úřadu Královéhradeckého kraje Petr Matoušek: „Dokončili jsme školení komisařů, kterým jich během dvou týdnů prošlo více než pět set. V terénu nyní každý má kromě roznášení letáčků za úkol projít si určené území a porovnat ho s plánem, protože někde může být novostavba nebo naopak jiný dům zbořený, aby se při sčítání nikdo nevynechal. Následovat bude samotná distribuce formulářů, přičemž se obyvatelé s komisařem dohodnou na jejich navrácení. Kde se rozhodnou vyplnit ho přes internet, tam už komisař znovu nemusí.

Výhoda je v tom, že když si někdo neví rady, sčítací komisař je povinen mu poskytnout pomoc. Je to služba především pro starší občany, kteří třeba hůře vidí, nebo jim není něco jasné,“ sdělil v obecné rovině.

Zmíněné školení sčítacích komisařů, z nichž se jich na Rychnovsku má pohybovat 71, mělo dvě části. Nejprve zahrnovalo určité interní procesy zajišťující bezpečnost a podobně, následovala metodická část, během které se účastníci seznamovali s formuláři tak, aby uměli lidem poradit. Zatím, zdá se, jde vše podle plánu. „Žádný problém zatím nebyl zjištěn, naopak pozoruji, že reakce obyvatel je vstřícná, zaznamenal jsem z jejich strany i několik dotazů.
Nemám žádné signály o tom, že by se dosud někdo odmítl sčítání zúčastnit,“ řekl Matoušek.

Krajský garant pro sčítání lidu zároveň připustil, že očekávání jsou veliká. „Věříme, že se podaří sečíst celé území, první výsledky by mohly být někdy na podzim, dřív ne. Všechny doručené vyplněné formuláře se budou skenovat na utajeném místě, kam budou sváženy z celé republiky. Každopádně získaná čísla nám především prozradí, kde lidé převážně žijí, protože o tom nemusí vypovídat jen adresa trvalého bydliště,“ doplnil Petr Matoušek.

Nabízí se úvaha, že v rychnovském regionu čeká těžké pořízení sčítací komisaře především v odlehlejších místech Orlických hor. Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové – přes 95 procent komisařů je zaměstnáno u této společnosti – by však případné potíže neměly hrozit. „Každý komisař má svůj sčítací okrsek. V drtivé většině se jedná o poštovní doručovatele, takže jsou to lidé, kteří i do odlehlých oblastí normálně denně doručují poštu. Proto jim nebude dělat problém návštěva domácností se sčítacími formuláři,“ uvedla.

A že se komisařům v některých domácnostech třeba nepodaří nikoho zastihnout? I s tím se během Sčítání lidu, domů a bytů 2011 počítá. „Pokud sčítací komisař někoho nezastihne v avizovaném termínu, vhodí do schránky oznámení o termínu doručení sčítacích formulářů, kde bude opět uvedeno jméno komisaře, číslo průkazu a termín, kdy se dostaví podruhé. Pokud by ani druhý termín nevyhovoval, je možné zavolat na bezplatnou linku (800 879 702, pozn. red.) a domluvit si jiný čas návštěvy,“ přiblížila Selicharová.

V případě, že selže i tato varianta, ve schránce se objeví oznámení o náhradním termínu doručení sčítacích formulářů s informací, že je možné vyzvednout je na takzvaném sběrném místě do 14. dubna. Takovým místem má být jedna z větších pošt v regionu.

Autor: Pavel Illich

2.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení