Nevadí – zavítejte v pátek i v sobotu do sportovního areálu za dobrušskou sokolovnou a vše se dozvíte. Navíc se můžete výborně pobavit. Při samotné hře nebo například při poslechu koncertních vystoupení hudebních kapel Zábor, Simple Muffin a Tunder. Nadcházející víkend bude v Dobrušce patřit právě vyznavačům netradiční soutěžní zábavy. Uskuteční se zde turnaj Dobruška Kubb Open.

„Většinou proti sobě hrají dvě družstva s maximálním počtem šesti hráčů. Hrát se dá v podstatě kdekoliv na otevřeném place. Pravidla hry jsou jednoduchá a naučíte se je během krátké doby. Pak už záleží jen na šikovnosti neboli přesnosti házení dřevěnými kolíky. Cílem hry je shodit soupeři jeho dřevěné hranoly a nakonec trefit krále, který stojí ve středu hřiště a rozděluje ho na dvě poloviny,“ přiblížil ředitel turnaje Petr Poláček pravidla hry, která je nejvíce rozšířená ve Švédsku.

Právě tam se letos bude konat mistrovství světa ve hře kubb, která má kořeny již v dobách statečných Vikingů. Na dobrušském turnaji se představí nejlepší čeští hráči, kteří se hodlají světového šampionátu premiérově zúčastnit. „Turnaj v Dobrušce by měl posloužit propagaci hry kubb mezi lidmi v našem regionu. Nedávno jsme je představili v rámci hudebního festivalu ve Valu. Pevně věříme, že si zábavnou hru přijde za sokolovnu vyzkoušet co nejvíce zájemců, “ doufá Petr Poláček.

Sportovní areál za sokolovnou bude otevřen v pátek odpoledne. „Od 17 hodin budou veřejnosti k dispozici zkušení hráči, kteří zájemcům vysvětlí pravidla. Každý si bude moci kubb vyzkoušet až do večerních hodin, protože areál bude uměle osvětlen.“

Zkušení i amatéři

Do sobotního turnaje Dobruška Kubb Open, který bude zahájen v 10 hodin, se může přihlásit každý. Družstva jsou smíšená, nastupují v nich ženy i děti. Organizátoři přivítají i zahraniční hráče. „Předpokládáme, že asi deset týmů budou tvořit zkušenější hráči. Zbytek budou ryzí amatéři,“ předpokládá Petr Poláček, jehož kubb nadchl během studia na vysoké škole v Brně. „Snažím se kubb šířit po celé republice. Letos chystáme uspořádat podobný otevřený turnaj na Moravě v Blansku. Napřesrok počítáme s pěti turnaji a dalšími promoakcemi.“

A jaké bude mít české družstvo podle Poláčka šance na dobré umístění na mistrovství světa? „Pojedeme do Švédska především na zkušenou. Za největší favority lze považovat domácí reprezentanty a týmy z Německa, kde se kubb velmi rozmáhá. Myslím si, že ani my nejsme bez šancí na slušný výsledek,“ věří svému týmu Petr Poláček.

Miroslav Sixta