Tak jako všude jinde v republice ovládl včerejší den křik koledníků i jejich obětí. Navzdory očekávání navíc přálo i počasí a připravilo si na koledu svou usměvavější tvář. Slunečný den jistě nevadil ani policistům, pro něž stále platila dopravně-bezpečnostní akce vyhlášená policejním prezidentem.

Navzdory varování byla od pátku do neděle zjištěna přítomnost alkoholu u dvou řidičů. V pondělí pak byli policisté přivoláni k potyčce dvou mužů v Olešnici v Orlických horách, při které hrál roli rovněž alkohol. Jeden byl se zlomeným nosem odvezen k nemocničnímu ošetření a druhý na záchytku.

Jinde už byly Velikonoce méně dramatické. Na potštejnském zámku připravili na sobotu vítání jara, které přes nejisté počasí přilákalo téměř sedm stovek návštěvníků. Potštejn se tak proměnil v jedno velké parkoviště. Program byl cílen především na děti.

„Myslím, že opravdu všichni odtud odcházeli příjemně naladěni. Snažili jsme se udělat to pro děti co nejzajímavější, a když jsou spokojené děti, přenese se to i na jejich rodiče,“ řekla kastelánka Kateřina Skalická, která byla po celý den plně vytížená.

Sama totiž koordinovala řadu soutěží, které zde na nejmenší příchozí čekaly. Děti byly rozděleny do dvou družstev. Zajíčci tak soupeřili s kuřátky třeba ve vajíčkové štafetě, zodpovězení otázky k velikonočnímu příběhu nebo ve zdobení vajíčka. Skutečně náročnou byla disciplína, v níž měli uhádnout předmět, který vznikal pod rukama řezbáře s motorovou pilou. Z něj se nakonec vyklubala želva, což ale nemohli uhodnout ani přítomní dospělí. Celkovými vítězi se nakonec stali zajíčci, ale odměna čekala na všechny zúčastněné. Ve vnitřních prostorách si mohli návštěvníci prohlédnout velikonoční tvorbu dětí z okolních škol a hlasovat pro nejlepší výtvory. „Nejvíce se líbily práce ze základní a mateřské školy v Synkově-Slemeně. Za dětmi se tak s dárkovým košem vypraví hraběnka Chamaré,“ prozradila Kateřina Skalická. Nezapomínalo se ani na tradiční pokrmy. Na zámku tak bylo možné ochutnat třeba vánočky nebo jidáše. Nad průběhem sobotního programu panovala plná spokojenost, ale zámečtí páni nechtějí zahálet. „Na červen jsou plánovány zámecké slavnosti, které budou součástí Pernštejnského roku. Máme již nasmlouvané velké množství účastníků, což nebylo jednoduché, protože ve stejném termínu jsou třeba krumlovské Slavnosti pětilisté růže,“ uzavřela kastelánka. Návštěvníci uvidí stočlenný průvod v historických kostýmech.

Také v Kostelci nad Orlicí vítali jaro v duchu tradic. Od neděle do pondělí se ve vile Sklenářka konaly lokální trhy výrobků a myšlenek. „Snažíme se nastartovat spolupráci lidí v regionu a také zlepšovat životní prostředí. Hlavním cílem je podpora regionálních producentů a skrze jejich výrobky i zkvalitňování života veřejnosti,“ vysvětlil Zdeněk Sokol z občanského sdružení Nová Země.

Svátky v číslech

Během svátků policisté na Rychnovsku zjistili přítomnost alkoholu u dvou řidičů, z nichž jeden způsobil dopravní nehodu.

Jeden muž pod vlivem alkoholu způsobil při vypalování trávy požár.

Policisté také zasahovali u potyčky dvou mužů, při níž hrál velkou roli rovněž alkohol. Jeden z mužů musel být převezen k nemocničnímu ošetření a druhý na záchytnou stanici.