„ Toto cvičení je dvoudenní,  koná se jak odpoledne, tak večer, ale vždy pouze dvě hodiny. Za snížené viditelnosti se pořádá hlavně z toho důvodu, aby se dokázali psi orientovat v terénu i potmě," vysvětluje terénní pracovník horské služby Josef Hepnar, který má výcvik na starosti.

Horská služba má pro Orlické hory k dispozici v této chvíli dva psy, jedním z nich je štěně, které už připravují, aby pak mohlo zastoupit současného dospělého psa.

Ne více než osm let

„Pes má určitou dobu své výkonnosti. Ve dvou letech již dosahuje svých kvalit a v osmi ho je třeba vystřídat štěnětem. V tomto věku už jedinec při výkonu spíše trpí. Je to prostě přirozený koloběh života,"prozrazuje šéf horské služby Josef Šifra.

Co se týče jednotlivých plemen, v této službě se využívají až z poloviny především němečtí ovčáci a potom také border kolie. Ti jsou pro cvičení nejvhodnější. Existují dva druhy zkoušek, jedna je zaměřena na plošné vyhledávání, a to zejména během léta a podzimu. Druhá se organizuje v zimě, je určena hlavně pro  nacházení zraněných v lavinách.

„Jako psovodi musíme umět revírovat, pes se pohybuje vždy padesát metrů na jednu a pak také na druhou stranu. Snažíme se ho naučit, aby se dobře přeorientovával v terénu, a to i za horšího počasí. Ve čtvrtek tu panovala mlha, ale to nevadilo, stížené podmínky jsou pro nás vlastně lepší," podotýká Josef Hepnar.

Jednotlivá plemena mají na krku GPS obojek, který umožňuje jejich psovodům, aby je našli, pokud jsou třeba ve špatně viditelných místech, například v houštině. Pomocí systému je pak následně vidět, kudy přesně pes procházel.

„Pro horskou službu nejsou psi pouze jakási image, využíváme je v širším měřítku. Výcviky provádíme v rámci integrovaného záchranného systému. Spolupracujeme například s policií nebo s hasiči, ti nám pak simulují různá neštěstí. Psovi navodíme takové podmínky, jaké by měl i při skutečném zásahu. Psovodi mají v konaných cvičeních svůj řád. Buď dělají výcvik v rámci nějaké organizace, nebo je to zaměřeno na určité prostředí," popisuje Josef Šifra.

Pro psovoda Josefa  Hepnara je to každodenní práce, kterou dělá sice navíc, ale rád.

Stanislava Rohrová