VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V chráněné oblasti se travní plochy sklízejí později

Orlické hory - Zemědělská výroba je kvůli nízkým cenám produktů ztrátová, což Evropská unie řeší systémem dotací. Péče o krajinu v oblastech Chráněné krajinné oblasti je zajištěna dotacemi na šetrné ekologické využívání luk a pastvin.

21.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Zuzana Škvrnová

Šetrná sklizeň

Zemědělci, čerpající tyto dotace, se zavazují, že nebudou používat průmyslová hnojiva a chemické prostředky proti škůdcům a pokosí louky v dohodnutém termínu. Například poté, co se luční porost vysemení, anebo ohrožené živočišné druhy vyvedou mladé. V Orlickém Záhoří proběhne sklizeň až po 15. srpnu kvůli hnízdění vzácného chřástala polního. „Spolupráce se zemědělci je u nás na velmi dobré úrovni,“ poznamenal Miloš Vašek ze Správy CHKO Orlické hory, který má na starosti péči o trvalé travní porosty.
Současné technologie sklizní jsou silně agresivní vůči živým organismům. Traktor s žacím zařízením vepředu i vzadu se záběrem osmi metrů zlikviduje vše živé včetně plazů, ptáků, drobných savců i srnčího. „Šetrnějším způsobem je sklizeň, při které se seče od prostředku k okrajům, nebo se ponechají desetimetrové pásy trávy v určitých intervalech tak, aby živočichové mohli uniknout,“ popisuje Miloš Vašek.

Obnova krajiny

Také v regionu Rychnovska zůstaly z minulé éry až stohektarové plochy travin, které jsou z ekologického hlediska velmi nestabilní. Proto se pracovníci CHKO Orlické hory ve spolupráci se zemědělci zabývají obnovou této krajiny, například v Pěčíně nebo v Nebeské Rybné, kde vyrostly remízky. V Orlickém Záhoří díky programu obnovy krajiny Ministerstva životního prostředí vzniká pás dřevin. Během uplynulých patnácti let došlo na území CHKO Orlické hory k zatravnění většiny orné půdy, čímž se vyloučilo riziko eroze půdy (spláchnutí půdy) ve zdejší kopcovité krajině.

Celková výměra spravovaná Správou CHKO Orlické hory: 20 tisíc ha

Z toho zemědělské půdy: 5,5 tisíc ha

Z toho 5 tisíc ha louky a pastviny v poměru přibližně půl napůl a přibližně 0,5 tisíce ha orná půda (Pěčín), sady (Rokytnice) nebo rybízové plantáže

Autor: Iva Růžičková

21.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Dorostu Solnice penalty nevyšly

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Týniště nad Orlicí - Již 48. týnišťský divadelní podzim pokračuje v neděli 22. října v 15 hodin, kdy se v Kulturním centrum představí divadelní soubor Erben z Miletína s pohádkou Ženich pro čertici.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení