EVA BERANOVÁ
epidemioložka

Nejčastější onemocnění jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Existují však i další nákazy, které klíšťata přenášejí – babesioza, tularémie či ehrlichióza.

Očkování je velice účinné, zatím je však pouze proti klíšťové encefalitidě. Záleží však také na konkrétním člověku, který zváží, zda se často pohybuje na místech, kde se klíšťata vyskytují. Záleží tak například jakou má práci či zda je to dítě.

Očkuje se po celý rok, nejideálnější je to však od října do dubna. Pacienti si ho však hradí sami z vlastních prostředků.

Já sama očkovaná nejsem, dovolenou trávím na chalupě, kde by se klíšťata neměla moc vyskytovat. O očkovaní bych uvažovala, pokud bych více cestovala po rizikových místech.

ZDENĚK PRINC
praktický lékař

Pacienti se ke mně chodí očkovat proti klíšťové encefalitidě, ale není jich zase tak moc. Před čtrnácti dny jsem se vrátil z dovolené a za tu dobu se nechal oočkovat jenom jeden člověk.

Já sám jsem se očkovat nechal. Tato vakcína je však pouze proti klíšťové encefalitidě, před lymskou boreliózou neochrání. Alespoň se však dá ze dvou zel eliminovat jedno. Proto jsem zastáncem toho, aby se lidé nechávali očkovat.