VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Častolovicích čtou dětem

Častolovice - Důležitý je poslech mluveného slova, rozvíjení slovní zásoby a také trénování paměti.

19.2.2012
SDÍLEJ:

V knihovně v Častolovicích se čtení pro děti koná každý únorový čtvrtek. Nově se do něj pokoušejí zapojit i loutkyFoto: Deník/Kamila Císařová

Zimního počasí, kdy je nejlépe být zalezlý doma s nějakou dobrou knihou v ruce, využila knihovna v Častolovicích a připravila si především pro nejmenší děti čtení pohádek.

„Četlo se již po třetí, ačkoliv i posledně byla velká nemocnost, proto přišly jen čtyři dětičky. Nejenom že jim čteme různé pohádky, ale můžou si u toho i zaskotačit, protože se u nich i třeba zpívá nebo tancuje. Naposledy jsme četli pohádku O kohoutkovi a slepičce, tak jsme si zaseli obilí. Poprvé tady bylo kolem dvaceti dětí, minule to bylo slaboučké, přišly tři dětičky. Většinou s nimi chodí i babičky,“ vysvětlila vedoucí knihovny Věra Zaňková, podle které je hlavním účelem čtení a živé slovo.

Čtou i vyprávějí

S předčítáním Věře Zaňkové pomáhá bývalá profesorka a také zakladatelka čtení dětem v Častolovicích Jana Albrechtová.

„Protože jsme již s manželem staří, tak to po nás převzala paní knihovnice. Teď už je to celé v její režii. Já jsem tady jako pomocná síla.Ona tedy čte a já vyprávím,“ uvedla Jana Albrechtová.

Poslechnout si pohádky do knihovny chodí někdy i maminky s nemluvňaty. Většinou ale přijdou děti od tří let, nejstarší jsou pak čtvrťačky. Starší ročníky už to tak neláká.

Hlavním impulsem uspořádání čtení bylo, že Janě Albrechtové přišlo důležité, aby děti poslouchaly mluvené slovo a představovaly si příběh, rozvíjely svou slovní zásobu a také paměť. „Protože sem ale chodily i děti mimo mateřskou školu, tak to mohl být takový návod pro rodiče, jak to dělat,“ řekla Jana Albrechtová.

Letošní novinkou jsou loutky, které se do toho pokoušejí zapojit. „Jejich vodění je ale poměrně obtížné, tak se s nimi chodí tak, že do sebe strkají, důležité ale je, že se hýbou,“ dodává.

Ačkoliv se to nezdá, příprava je docela náročná, protože to děti musí zaujmout. Pokud totiž zlobí, tak je vinen ten, kdo předčítá a ne děti. A naopak, když je to baví, tak jsou ticho jako pěny a poslouchají.

Ke čtení je důležité přivést hlavně rodiče, protože bez nich to nejde. Jakmile dítě dostane knihu doma, tak je vystaráno.

„My jsme rodičům doporučovali, jak je nutné intimně doma číst před spaním. Ten projev blízké osoby je úplně něco jiného než veřejné čtení, kde do toho vstupuje hodně vlivů a také další děti. Tohle je spíše socializační projekt, aby se děti naučily i spolupracovat, dělit o pozornost, jednat spolu a chtít se zúčastnit i hry,“dodala Jana Albrechtová.

Janu Máchovou z Častolovic do knihovny přivedla její vnučka. „Už jsme jednou na čtení byly. Moc se jí tady líbilo, protože tancovali a jezdili na koni. Zúčastnila se i čtení pohádek,“ řekla Jana Máchová.

K čemu je čtení dobré?

• vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem a podílí se na emočním rozvoji dítěte
• učí morálním hodnotám, napomáhá při výchově
• rozvíjí jazyk, paměť a představivost, učí myšlení
• formuje čtecí návyky a podporuje získávání vědomostí po celý život, rozšiřuje znalosti, zlepšuje soustředění a usnadňuje učení
• čtení je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte

Autor: Kamila Císařová

19.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kulturní dům v Týništi - ilustrační foto

Divadelní soubor přiblíží biblický příběh nejmenším divákům

Ilustrační fotografie.

Semechnice hostí Nové Město

Doudleby prožijí pohádkovou adventní neděli na zámku

Doudleby nad Orlicí - Třetí adventní neděle bude v Doudlebách nad Orlicí patřit pohádce. Pohádkové divadelní představení „Vánoce na zámku“ lidé zhlédnou v Doudlebách v neděli.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Častolovická ulice se otevřela autům. S měsíčním zpožděním

Častolovice - Opožděné práce na rekonstrukci ulice Bažantnické pro letošní rok pomalu končí. V tomto týdnu došlo k otevření ulice pro auta. Provádějí se ještě drobné dokončovací práce. Zbývající nedodělky a opravy chybně provedených věcí budou dokončeny po zimě.

Kraj dostal nové léčebné zařízení

Královéhradecký kraj - Nová hyperbarická komora se v pátek v 11 hodin slavnostně otevřela v Rehabilitačním ústavu Hostinné. V Královéhradeckém kraji je pouze jedno léčebné zařízení tohoto typu, a to právě v Hostinném.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT