Na Utzův mechanický betlém se chodí dívat několik tisíc návštěvníků ročně. Pro obec to znamená především stálý příliv turistů, kteří se na něj jezdí dívat i mimo vánoční sezonu. Teď v předvánočním čase je betlém doplněn ještě o další malé betlémky. Hlavním lákadlem přesto zůstává ten mechanický.

„Jsme rádi, že Utzův betlém v Olešnici vznikl a také že ho můžeme již od roku 2000 ukazovat návštěvníkům. Jsme rádi, že ho máme. Lidí se na něj chodí dívat opravdu hodně,“ řekla starostka Olešnice Eva Skalická.

Správcem betlému je Miloš Vlček, který je synovcem Josefa Utze, jenž betlém zhotovil. Vlček se proto o něj v loňském roce soudil s Královéhradeckým krajem. Vlček však u soudu neuspěl.

„Vztahy s Vlčkovými jsou bezproblémové. Dělají u nás správce, obec je jejich zaměstnavatelem a pracují na dohodu. Pracovní dobu mají o víkendech, protože to jezdí nejvíce turistů. V týdnu to zajišťuje slečna z informačního centra, proto je možné ho navštívit po celý týden,“ uvedla Skalická.
Oficiálním správcem betléma je Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Podle ředitelky muzea je správné, aby o unikátní betlém pečovala odborná muzejní instituce.

„Betlém je pro nás zajímavý především tím, že je z našeho regionu. Mechanických betlémů je více, ale tento je dílem regionálního tvůrce. Jsme rádi, že je betlém provozuschopný,” řekla ředitelka muzea Irena Krejčí.

O tom, že by se někdy v budoucnu mohl betlém přestěhovat zpět do muzea, se zatím neuvažuje.

„Máme dlouhodobou výpůjčku s muzeem, které je pro to, aby zůstal v místě, kde vznikl a odkud pochází. Je provozován v prostorách radnice a žádnou změnu nepředpokládáme,“ vysvětlila starostka.

Betlém vznikl přímo v Olešnici. Josef Utz byl olešnický tkadlec, který ve svém volném čase vyřezal společně se svým učitelem řezbářství tento mechanický betlém. Utz se údajně podílel hlavně na té mechanice, kdy figurky jezdí po kolejničce.

Utzův betlém je poháněn kovovou transmisní hřídelí, která začíná dřevěnou řemenicí. Pomocí dvou horizontálně otáčejících se kožených řemenů s kovovými trny se tak pohybují vozíky s postavami poutníků, takzvaných daráků, s dárky pro Ježíška.

Samotné postavičky hýbou rukama, nohama a hlavou, Ježíšek si sedá a lehá, oslíček stříhá ušima, voleček otvírá tlamičku, Panna Maria rozpíná ruce, Josef se klaní a nad betlémem zvolna stoupá anděl s roztaženými křídly.

Některé části tohoto artefaktu se však nedochovaly. V pozadí bývala ze dřeva vyřezaná skalnatá krajina, kudy probíhaly cestičky, kterými procházely menší figurky - kvůli perspektivě, a z třiceti šesti figurek původních vozíků s figurkami daráků se jich podařilo zprovoznit třicet dva.

Nové pozadí se zimní olešnickou krajinou namalovala výtvarnice Jarmila Haldová z nedalekého Sedloňova.

Historie betlému a jak bude otevřen

Tento artefakt vytvořili na přelomu 30. a 40. let 20. století řezbář Vendelín Schmoranz z Horní Olešnice v Orlických horách, vyučený řezbářství v Králíkách, a mechanickou část český Němec Josef Utz. Pro tohoto horského tkalce, provozujícího mechanickou tkalcovnu, se práce na betlému stala osudnou - zemřel na následky úrazu, který si způsobil na cirkulárce, když řezal další díly na toto dílo.

17. a 18. 12. 2011 - prohlídka pouze na zavolání
24. a 31. 12. 2011 otevřeno pouze od 9 do 11 hodin
25., 26. 2011a 1. 1. 2012 otevřeno od 13 do 16 hodin

(cis, ab)