"31. října mělo dojít k předání stavby. Teď je nový termín 13. listopadu. Plánujeme , že bychom útulnu otevřeli od 1. prosince, podle toho, jak se nám ji podaří zkolaudovat. Bohužel, covid nám to všechno komplikuje. Mluvil jsem s dodavatelem stavby, mají ve firmě covid, je to složité, napjaté," říká Petr Likavec, předseda spolku Velká Deštná, která si dala za cíl nové útočiště turistům nabídnout.

Původní dřevostavba útulny byla za dlouhá léta využívání hodně poškozená a spolku nakonec pomohla stoprocentní dotace od kraje na novou stavbu. Sám by si tak nákladnou investici dovolit nemohl.

"Od 1. prosince bychom rádi poskytli turistům alespoň útulnu, aby se měli kde schovat. Ale mám trošku obavu, že to bude na hraně i z toho důvodu, že nemůžeme pustit lidi do nezkolaudované stavby," vysvětluje Petr Likavec.

Pokud se útulnu podaří do toho termínu zkolaudovat, občerstvení ale zřejmě ještě k dispozici nebude. Prostor pro jeho přípravu je třeba vybavit kuchyňskou linkou. "Z toho důvodu si myslím, že prvních čtrnáct dní v prosinci to budeme ještě ladit a provoz občerstvení zahájíme třeba před Vánocemi," uvádí Petr Likavec.

Pandemie přitom letos nezasáhla do plánů spolku poprvé. Sehnat firmu, která by měla kapacitu na dokončení ještě tento rok, nebylo v situaci, jaká panovala na jaře, jednoduché. Je zajímavé, že nakonec vyhrála společnost, která stavěla i rozhlednu.

Útulna vzniká pár set metrů od nejvyššího vrcholu Orlických hor, v zimních měsících sem míří i běžkaři. Stavba kopíruje tvar té staré. Už proto, že spolek vlastní jen pozemek pod původním srubem, který obklopují pozemky Hospodářství Kolowrat.

"Hrabě Kolowrat a správce hospodářství Martin Fojt nám vyšli vstříc, dovolili nám jít nad rámec našeho pozemku, abychom mohli vytvořit jakýsi "kšilt" nad vstupem, na kterém bude fotovoltaický panel, abychom získali trochu energie. Elektrika ani voda totiž nahoře nejsou. Stavba bude v podstatě tvarově stejná, jinak budou řešena okna a přibude již zmíněný "kšilt". V průčelí budou skleněné dveře a nad nimi "výloha" - prosvětlí celou místnost útulny, ta nebude mít půdu. Půjde o víc provzdušněný prostor. Naše zázemí půdičku bude mít, protože tam potřebujeme přespat, když tam budeme déle. Ještě jednu drobnou změnu potom bude představovat menší sklípek, abychom v něm mohli něco skladovat," popisuje Petr Likavec.

Spolek přitom pečuje i o zdejší přírodu. "Staráme se o úklid celého hřebenového úseku od Masarykovy chaty až k nám a ještě kousek k Jelence, snažíme se uklízet i na Velké Deštné, pod Velkou Deštnou směrem k Luisinu údolí po zelené značce je pak studánka, kterou se také snažíme opatrovat. Loni jsme ji vyměnili celou stříšku," dodává Petr Likavec.

.