"Občerstvení bude otevřené od půl deváté do půl páté o víkendech, svátcích a příležitostně i o prázdninách, co nám síly budou stačit. Ve srubu nabízíme čaj, kávu, svařené víno, grog, tatranky, miňonky, spíš opravdu drobné občerstvení," říká Petr Likavec, předseda spolku Velká Deštná, který srub provozuje.

Útulna s občerstvením vznikla na půdorysu původního srubu z roku 1989, který dříve patřil horské službě. Loni tak oslavil 30. výročí vzniku.

"Za ta léta vykazoval značné poškození, tak jsme zkusili požádat o dotaci, že bychom ho přebudovali a ono to vyšlo. Tím pádem tu stojí a může sloužit pro další generace. Máme sice lepší podmínky než dřív, protože tu je fotovoltaická elektrárnička, takže přeci jen nějakou energii máme. Ale i teď vodu vaříme na kamnech. Fotovoltaiku využíváme spíš na odvětrávání prostoru, protože dřív se v něm kumulovala vlhkost, na což ten starý srub také zdegradoval. Hlavní důvod přestavby bylo použití moderní technologii tak, aby nový srub byl odvětraný," vysvětluje Petr Likavec.

Počasí je tu nevyzpytatelné, a turisté tak azyl v těchto místech vítají.

"Je to úžasné, já si ten původní srub pamatuji už odmalička. Když máte malé děti a chcete s nimi někam jít, tam je ten opěrný bod, kam je možné je na ten čaj "dotáhnout". Pak už je jen Pěticestí a to je pro ně strašně daleko. Takže chválabohu za útulnu," pochvaluje si Jana Janovská, která sem na výlety vyráží z chalupy v Orlickém Záhoří.

"Reakce máme veskrze pozitivní, navzdory tomu, že to není, co se týče vybavení, úplně dokončené. V útulně jsme museli ještě použít starší nábytek. Už tak bylo hodně náročné, aby stavba, která byla zahájena na začátku července, byla dokončena včas a lidé ji měli na zimu otevřenou. Lavičky a stoly se budou ještě modifikovat, myslím, že příští rok na jaře," dodává Petr Likavec.

Útulna se zatím na noc zamyká, je potřeba ještě provést menší úpravy. posléze bude přístupná celoročně i přes noc.

"Snažíme se udržovat, uklízet čtyřkilometrový úsek od Masarykovy chaty od sedla až po Jelenku včetně okolí srubu a rozhledny. Máme dvakrát za rok brigádu a ještě někteří členové to tam jezdí i sami udržovat," prozrazuje Petr Likavec.

Cesta ze Šerlichu na Velkou Deštnou je přitom nyní mnohem frekventovanější než dřív. Může za to loňské otevření rozhledny Větru a deště a její vítězství v několika anketách, kdy mimo jiné získala titul Rozhledna roku. A také protikoronavirová omezení, která lidi přinutila, aby místo do zahraničí cestovali po Česku. Už za necelý rok jejího provozu obec zaregistrovala zhruba 130 tisíc výstupů na rozhlednu. A mezi turisty přibývá těch, které se chovají vůči přírodě nezodpovědně.

"Rozhledna je teď tak trochu nad naše síly. Lidi tam bohužel nechávají binec, hlavně v té kleči kolem, hází do ní odpadky navzdory tomu, že tam obec dala odpadkové koše," upozorňuje Petr Likavec.