Čtyři roky usilují lidé ze Štěpánovska, Týnišťska a okolí o vyčištění totálně zaneseného slepého ramene Orlice. Problém vyústil v petici s pěti tisíci podpisy. Povodí Labe zbavilo tok odpadu a chystá revitalizaci toku.

Společná řeč?

„Jsme rádi, že naše úsilí sklízí ovoce. Musíme přiznat, že jsme ze začátku nenacházeli společnou řeč s Povodím Labe. Marně jsme poukazovali na žalostný stav řeky,“ uvedl za petiční výbor Josef Uhlíř.

Zástupci výboru poukazovali ze začátku na nedostatečné aktivity Povodí Labe. To naopak tvrdilo, že se toku intenzivně věnovalo. Od června tady zaměstnanci správce toku odpracovali desítky hodin. „Provádělo se vysekávání buřeně uvnitř ramene. Uklízel se odpad, plasty, pneumatiky a naplavené dřevo. Pak následoval chemický postřik buřeně. Náročné bylo vybagrování objemných odpadů. Šlo o dřevo a balíky sena,“ uvedl k provedeným pracím mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

Konec smeťáku

Dodal, že i v následujících měsících se sbíral odpad. V listopadu a v prosinci se podél řeky kácely nežádoucí stromy. „Náklady zmiňovaných prací jsou vyčísleny na tři sta tisíc korun. Nyní intenzivně připravujeme podklady k územnímu řízení pro revitalizaci dvou lokalit slepého ramene Orlice – Štěpánovska a Tylova palouku. Začátkem roku podáme žádost o financování do Operačního programu životního prostředí vedeného ministerstvem životního prostředí,“ dodal Jirásek.

„Jsme rádi, že zmizí smeťák a zůstane čistá voda,“ komentoval práce rybář Jakub Samek.