Barevně vymalované pokoje, hračky, učební pomůcky, CD přehrávač, televizi, počítač s internetem a hlavně své rodiče mají nejmenší pacienti v rychnovské Oblastní nemocnici.

Pomáhají rodiče a sponzoři


„Prostředí stále vylepšujeme díky sponzorům a hlavně rodičům, kteří byli spokojeni s péčí o své děti. Pro zpříjemnění pobytu malých pacientů děláme maximum. Jedná se o zajištění školních potřeb, přes nádobí a ohřívací kojenecké lahve až po nadstandardní pokoj,“ řekl primář dětského oddělení Jan Ondruš.

Nemocniční pokoje nyní ještě více ožily díky obrázkům Martiny Novotné. Učitelka angličtiny trávila svůj volný čas mezi dětskými pacienty, kterým barevně vyzdobila zdi pokojíků a chodeb. „Moc mě to baví a je to pro dobrou věc,“ uvedla Novotná. Výtvarnice zajistila tři sponzory a za podpory vedení nemocnice, personálu a rodičů se mohl projekt uskutečnit.


Rodiče v nemocnici


„Výhodou je možnost léčby pacientů za aktivní účasti rodičů. Ti jsou se svými dětmi vlastně stále a všude, kromě operačního sálu. Podílí se na léčbě, spolupracují s lékaři a naučí se také speciální péči či ošetřování, které je čeká po návratu z nemocnice. Občas se ale setkáváme s problémem, kdy rodiče svoji úzkost a nervozitu přenášejí na dítě. A je velice těžké jim to vysvětlit. Je to však asi jen v patnácti procentech případů,“ uvedl primář.
„Jsem ráda, že tu můžu být. Nedokážu si ani představit, že by to nešlo a syn by tady byl sám. Prostředí je pěkné, malému se líbí obrázky na zdech,“ prozradila maminka malého pacienta, který se léčí ze salmonelózy.

Lékařům dětského oddělení projde rukama ročně přes tisíc dětí. Asi jedna třetina z nich má s sebou jednoho z rodičů jako doprovod. Někteří však nepříjemné nebo bolestivé zákroky či samotný pobyt snáší hůře než nemocné děti.

Uspěchaný styl


Nejmenší pacienti do tří let se zde léčí hlavně s poruchou výživy a trávení, jako jsou dětské průjmy. Nejzávažnější jsou v tomto případě bakteriální infekce. Příčinou bývá uspěchaný životní styl.

Skupina starších dětí trpí často psychosomatickými nemocemi, kterých neustále přibývá a jsou ovlivněny poruchou nervového systému. Tyto potíže většinou nemají příčinu, například kolapsové stavy, bolesti hlavy a hrudníku, sebepoškozování. Spouštěčem je nervozita, stres, ale také nefunkční či neúplné rodiny