Plísně jsou jedním z nejhorších nepřátel zahrádkářů a zemědělců. Jak se zdá, letošní sklizně budou těmito nákazami zasaženy více než loni.
Vysoká relativní vlhkost vzduchu v kombinaci s vyššími teplotami vzduchu jsou živnou půdou pro houbové choroby. Přeháňky a místy vytrvalé deště navíc znemožňují zemědělcům vyjet do polí. Kombinace těchto faktorů tak nejspíš negativně ovlivní letošní sklizně. „Obáváme se snížení výnosu obilovin. Déšť nám doposud neumožnil sklizeň, ačkoliv kombajny máme už připraveny. Dnes se pokusíme zahájit sklizeň ozimého ječmene i při vysoké vlhkosti, ale máme obavu, že ztrátám už nezabráníme,“ říká Josef Lukášek, majitel firmy ZEPO Bohuslavice.

Relativní vlhkost vzduchu v současné době dosahuje v ranních hodinách 80 až 90%, tedy zhruba o 30 % více, než bývá v tomto ročním období běžné. „Kromě čtvrtka potrvá tento stav až do konce týdne,“ dodává Petr Hofman z Meteopressu.

Nepříznivé podmínky se podepíší i na výnosech ovoce. Jiří Fišer z Ovocnářského střediska Zemědělského družstva Dolany vysvětluje: „Kvůli předchozímu suchu a následným extrémním dešťům dochází k praskání plodů. Teď sklízíme višně. Ty když popraskají a následně je napadne plíseň, jsou už nepoužitelné.“ Ztráty u výnosu z višní Jiří Fišer odhaduje na 5 až 10%.

Koncem tohoto nebo začátkem příštího týdne se v Dolanech chystají i ke sklizni prvních jablek. Pokud jsou provedena preventivní opatření, dá se větším ztrátám předejít, ačkoliv jsou boje s plísněmi a houbami finančně náročnější. „Teď u těch prvních jablek to není ještě tak hrozné, ale takové počasí se může projevit později při skladování ovoce,“ dodává Fišer.

Kateřina Řehořová