VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřad prý pochybil. Odpovědnost ale neponese

Jílovice – Čtvrt roku se obcí na rozhraní Hradecka a Rychnovska prohánějí kamiony převážející řepu do nedalekého cukrovaru. Podzim a zimu tak tady znají jako období, kdy se provoz na silnici nezastaví.Loňské léto však vypadalo stejně. Přes Jílovice vedla objížďka schválená městským úřadem v Dobrušce, a to i přesto, že obec spolu s dalšími, kterých se tato situace dotkla, byly proti. Následky po provozu na silnicích zůstaly dodnes. Obec teď bude po městu zřejmě vymáhat část vynaložených nákladů na svou obranu.

24.1.2014
SDÍLEJ:

TRANZIT. Lačnov se na pár týdnů zbaví těžkých kamionů a náklaďáků. Silničáři začnou v pondělí s opravou hlavního tahu /I43 od kruhové křižovatky až po silnici I/35. Foto: Deník/ Květa Korbářová

Starosta Jílovic Václav Ježek se však nechtěl jen tak snadno vzdát. „Jednání, které bylo ze strany úřadu, respektive pracovnice odboru Lenky Lánské, jež měla případ na starosti, vedeno, bylo z mého pohledu víc než zvláštní," říká starosta.

Obec totiž hned na začátku celého řízení, kdy byla objížďka stanovována upozorňovala na skutečnost, že trasu je možné vést po silnicích vyšší třídy a navíc by byla i kratší než varianta přes Jílovice a okolní obce.

„Věřil jsem, že pokud existuje tento objektivní důvod a možnost řidičům ulehčit týdny, kdy budou muset jezdit oklikou, že dojde k přehodnocení celé situace," říká starosta.

Avšak skutečnost byla jiná. Pověřený úřad sice na prvním ústním projednání řízení zastavil, jelikož o to požádal sám žadatel, kterým byla společnost, jež měla na starosti odbahnění rybníka na okraji Královy Lhoty, kvůli níž bylo nutné stanovit objížďku. Původně navržený termín do 30. září 2013 se smrskl na několik málo dní. Začátkem července přišel žadatel s návrhem, kterým pouze doplnil dopravní značení, ale možnou změnu trasy, provedení provizorní silnice anebo dokonce jiný způsob provedení prací, byly pasé.

„Velmi mě to zarazilo, jelikož sám žadatel si tyto varianty stanovil během ústního jednání, ale ani jednu z nich neprovedl. A ještě víc udivující pro mě bylo, že jsme ani nebyli znovu pozvání k projednání skutečností a okamžitě druhý den bylo řízení opět obnoveno a především objížďka schválena," popisuje své rozčarování starosta Ježek.

Referentka odboru výstavby a životního prostředí Lenka Lánská, která měla případ na starosti však žádný problém v tomto kroku nevidí.

„Podle prováděcí vyhlášky zákona nejde-li o havárie, žádost o povolení uzavírky se doručí příslušnému silničnímu správnímu úřadu nejpozději 30 dní před dnem požadovaného uzavření komunikace. Žadatel podal žádost dne 4. června a dodržel tak zákonem danou povinnost.

Silniční správní úřad si vyložil ustanovení zákona tak, že pokud zákon určuje lhůtu pro podání žádosti o povolení uzavírky a nařízení objížďky a pokud tato žádost splňuje náležitosti dané zákonem, je nutné v této lhůtě rozhodnout. Žadatel doplnil žádost o povolení uzavírky a nařízení objížďky o upravené dopravně inženýrské opatření dle námitek obcí a o změnu údaje v žádosti o délce uzavírky v prospěch dotčených účastníků. Proto bylo neprodleně rozhodnuto," objasnila Lenka Lánská.

Jiná varianta? 
To není podstatné

To, že existovala i jiná varianta objízdné trasy anebo skutečnost, že sám žadatel uváděl i jiná možná řešení, která však nerealizoval, prý není pro rozhodování podstatné. „Součástí žádosti o povolení uzavírky a nařízení objížďky byl návrh objížďky přes dané obce. Prováděcí vyhláška stanovuje obsahové náležitosti žádosti o povolení uzavírky a nařízení objížďky. Zdůvodnění navržené objížďky zákon neukládá," vysvětluje Lánská.

Úřad se tak vůbec nezabýval jinými variantami, jelikož podle výkladu zákona to není nutné. Navíc podle zákona není ani podstatný souhlas dotčených obcí či jiných subjektů. Nesmí být pouze znemožněn přístup k nemovitostem a objížďka musí být řádně zabezpečena.

„Silniční správní úřad rozhodl dle zákona o pozemních komunikací, povolil uzavírku a nařídil objížďku, protože žadatel splnil náležitosti dané zákonem o pozemních komunikacích a jeho prováděcí vyhlášky. Bylo žádoucí, aby uzavírka proběhla v prázdninových měsících z důvodu zmírnění komplikací při dojíždění obyvatel dotčených obcí do zaměstnání a do škol v návaznosti na dopravní obslužnost těchto obcí," dodává Lánská.
Starosta Jílovic však poukazuje i na jinou skutečnost.

„Okamžitě jsem podával za obec odvolání proti danému rozhodnutí o povolení uzavírky a objízdné trasy. Namítali jsme, že nebylo splněno to, co si sám žadatel v ústním jednání stanovil, nikdo nás následně ani neinformoval o pokračování řízení ani jsme neměli možnost seznámit se se všemi podklady, které byly nově k rozhodnutí předloženy," vypočítává Václav Ježek.

Přestože úřad v Dobrušce se zabýval odvoláním včas, jelikož dodržel 30 denní lhůtu, ta stačila na uplynutí doby potřebné k vykonání prací a než bylo rozhodnuto, objížďka skončila. „Je to nehorázný," zlobí se starosta.

Paradoxně s koncem blížícím se koncem objížďky, vydal rozhodnutí o odvolání  Odbor dopravy na krajském úřadě Královéhradeckého kraje, jež je nadřízeným orgánem. Ve svém rozhodnutí poukázal na chyby a námitky obcí, které byly oprávněné a povolení zrušil.

Podle Davida Mazánka, právníka odboru, jež měl případ v gesci, úřad v Dobrušce pochybil. „Z protokolu o ústním jednání je patrné, že silniční správní úřad na žádost řízení o povolení uzavírky přeruší s tím, že zhotovitel osloví projektanta a investora, zda by bylo možné projekt změnit, případně zajistí provizorní výstavbu panelové cesty. Pokud to nebude možné provést, pak zhotovitel předloží nový návrh objízdných tras.

Ve spise však chybí jakékoliv vyjádření projektanta či investora, z něhož by bylo patrné, proč nemohlo být výše popsané realizováno. Městský úřad v Dobrušce se jen omezil na konstatování, že úplné uzavření je nutné. Námitka je tak oprávněná," uvádí se v odůvodnění.

Chyba se stala, ale zastavit práce nešlo

Dalším přiznaným pochybením je i skutečnost, že nebyly obce vyrozuměny o tom, že se vůbec v řízení pokračuje a ani jim nebyla dána možnost se seznámit po přerušení řízení s dokumenty, na jejichž základě v něm bylo pokračováno. Na druhou stranu však krajský úřad potvrdil, že odvolání nemá odkladný účinek, a tak i přes všechny chyby byly práce dokončeny.

„Čekal jsem, že aspoň bude následovat nějaký postih, pokud bylo rozhodnuto, že došlo v případě paní Lánské k pochybení, ale nic se nedělo a neděje Je to pro mě zklamáním," dodává starosta Václav Ježek.

Obec se však nehodlá vzdát svého práva na úhradu vzniklých škod po objížďce, kterých se bude domáhat a po Dobrušce bude také vymáhat náklady spojené s právním zastupováním obce. „Kdyby se podobným způsobem zachoval kdokoliv z běžných občanů a zaměstnanců firem, postih by přišel hned," dodává závěrem starosta Jílovic.

Autor: Silvie Špryňarová

24.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení