VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město se postavilo za občany

Kostelec nad Orlicí - Řešení potíží s obyvateli Pobytového střediska vidí občané jako boj s větrnými mlýny.

18.9.2009
SDÍLEJ:

Centrum kulturního a společenského života Kostelecka. Tak se jmenuje projekt, ve kterém město žádá o přidělení finančních prostředků z fondů Evropské unie (Regionálního operačního programu NUTS II.). Foto: Archiv

V kosteleckém Pobytovém středisku žije okolo 250 osob. „Většina obyvatel zařízení zde žije se svými rodinami a jen malé procento je jednotlivě žijících. Část z nich způsobuje v Kostelci problémy, o nichž jsme jednali tento týden jednak s policejními složkami a také za účasti podnikatelů města Kostelec nad Orlicí,“ uvedla starostka města Ivana Červinková. „Jedná se o malé procento jednotlivců,“ zdůraznila.

Město se postavilo za své občany
Setkání na téma problematiky života obyvatel střediska se účastnila právě starostka spolu se zástupci odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, ředitelkou střediska Ivanou Vyhnálkovou a ředitelem Správy uprchlických zařízení.

Změna legislativy v nedohlednu
„Okamžité řešení by spočívalo ve změně legislativy, které se ale bohužel brzy nedočkáme,“ popsala starostka nejjednodušší východisko z nevyhovující situace. Repatriace žadatelů o azyl, kteří se v hostitelské zemi dopouštějí prohřešků proti zákonu, je totiž možná pouze v případě dobrovolného rozhodnutí dotyčného. Na dalším jednání se tento týden řešila tato problematika s policejními složkami – příslušníky Cizinecké policie, Městské policie, Policie České republiky, Celního úřadu a zástupci Ministerstva vnitra ČR.

„Cílem bylo přispět k řešení situace v rámci zákonných možností, přičemž toto slůvko zákonné je zde klíčové,“ uvedla závěry schůzek starostka Červinková. „Jednou z cest je soustřeďovat veškeré přestupky těchto osob na odboru azylové a migrační politiky tak, aby byl přehled o tom, čeho se daný jedinec dopouští. Dále Městská policie zintenzivní pochůzkovou činnost a veřejnost jsme požádali o důslednou součinnost s policií,“ popsala opatření starostka. Někteří kostelečtí občané prý totiž rezignovali a při sporech s obyvateli střediska nevolají policii. Další schůzka by se měla konat za měsíc.

Boj s větrnými mlýny
Zuzana Kschwendová, jedna z občanek Kostelce nad Orlicí, která se jednání účastnila jako podnikatelka, popisuje problém jako boj s větrnými mlýny, nicméně opatření zde navržená považuje za smysluplná. „Vůle k řešení problému byla cítit od všech zúčastněných stran,“ sdělila. „Také by prospěla rekonstrukce a rozšíření kamerového systému ve městě,“ navrhla. „Podobné zařízení je v Havířově, kde žije asi 150 lidí. Kostelec je malé město a je na něj kladen větší nápor,“ dodala Kschwendová.

Autor: Iva Růžičková

18.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Počítání volebních hlasů.
16

O vítězi nebylo pochyb. Trpkost prohry okusily TOP 09 a STAN

Novým ředitelem muzea se stal Petr Grulich

Hradec Králové - To, o čem si Hradec povídá už dva týdny, se stalo skutečností. Rada Královéhradeckého kraje schválila novým ředitelem Muzea východních Čech historika z hradecké univerzity Petra Grulicha. Rada ho vybrala ze sedmi adeptů, kteří se o místo ucházeli.

Magnet kola ovládla Javornice

Rychnovsko - Okresní přebor II. třídy ve fotbale: Výhru Ohnišova nad Kosteleckou Lhotou zařídil Jan Macek čtyřmi brankami.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Královéhradecko - Zatímco ANO získalo ve volbách pět mandátů, zbylé strany, které v hlasování rovněž uspěly, mohou do sněmovny poslat jen po jednom zástupci. Na mnohé známé tváře tak místo nezbylo. Štěstí naopak přálo některým dosud málo známým politikům.

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. A třída i obě skupiny I. B třídy mají za sebou další soutěžní střetnutí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení