Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ulicemi zazní koledy, Tříkrálová sbírka začíná

Rychnovsko – Již počtrnácté vyjdou koledníci do ulic. Tříkrálová sbírka, kterou organizuje Charita ČR, je po roce opět tu. Na celém území naší republiky, ve všech okresech budou koledovat tři králové, Kašpar, Melichar a Baltazar.

4.1.2014
SDÍLEJ:

Tříkrálová sbírka na Královéhradecku.Foto: Deník/ Drahomíra Považanová

V okrese se koledníci vypraví do měst a obcí od 3. do 5. LEDNA. Přímo v Rychnově se trojice budou pohybovat dnes, tedy v sobotu 4. ledna.

Koledovat se bude v těchto místech:
Bačetín⋌Městec n. Dědinou
Bartošovice v. O. h. ⋌Mokré
Běstviny ⋌Nebeská Rybná
Bílý Újezd ⋌Neratov
Bohdašín ⋌Nová Ves
Borohrádek ⋌Očelice
Bystré v O. h. ⋌Ohnišov
Byzhradec⋌Olešnice v O. h.
Čánka  ⋌Opočno
Častolovice⋌Orlické Záhoří
Černíkovice ⋌Pěčín
Deštné v O. h. ⋌Podbřezí
Dobřany ⋌Pohoří
Dobré⋌Polom
Dobříkovice⋌Přepychy
Doly ⋌Přestavlky
Domašín⋌Roudné
Dobruška⋌Rokytnice v O. h.
Dlouhá Ves ⋌Rovné
Hlinné⋌Rychnov n. K.
Houdkovice⋌⋌Sedloňov
Hroška⋌Semechnice
Hřibiny Ledská ⋌Slatina n. Z.
Chábory ⋌Sněžné
Chleny ⋌Spáleniště
Chlístov ⋌Solnice
Janov⋌Skuhrov nad Bělou
Kamenice⋌Synkov-Slemeno
Kostelec n, O. ⋌Třebešov
Kounov ⋌Trnov
Krchleby ⋌Val
Křovice ⋌Voděrady
Kvasiny ⋌Vrbice
Lhota u Dobrušky ⋌Záhornice
Lhoty u Potštejna⋌Záměl
Lično⋌Žákovec
Mělčany
Další týden o víkendu tedy ve dnech 11. a 12. LEDNA se ještě trojice koledníků objeví ve třech městech či obcích okresu a to:Borovnice
Potštejn
Vamberk

Následně se začnou vybrané peníze sčítat a poté rozdělovat podle předem daného klíče. Doposud nejvíce peněz se podařilo vybrat v uplynulém roce.

Jedná se o dobrovolníky, zejména pak děti, které s osobou pověřenou konáním sbírky obchází rodiny. Zazpívají koledu a popřejí všechno nejlepší do nového roku. Každý tak může jakoukoliv částkou přispět do zapečetěné kasičky.

Svátek tří králů vychází dle kalendářního roku na šestého ledna, ale koledníci začínají chodit po domácnostech už dnes, tak tomu bude i na Rychnovsku. Po celé republice ale mohou být k vidění v ulicích až do čtrnáctého ledna, kdy bude sbírka u konce a už se jen budou sčítat vybrané peníze.

„Co se týče koledníků, většinou nám pomáhají  skauti a oslovujeme ty, co s námi spolupracovali v předešlých letech. V tuto chvíli máme připraveno celkem sto zapečetěných kasiček. Uvidíme, zda se všechny použijí, kolem devadesáti jich ale bude určitě," prozradila ředitelka Farní charity v Rychnově nad Kněžnou Eva Šmídová.

Vedoucí skupiny musí mít u sebe průkazku  s pořadovým číslem a podpisy pověřených osob. Číslo  má být shodné s tím na kasičce. Ta by měla být označena razítkem diecézní charity. Vedoucím skupiny musí být osoba, které je alespoň 15 let.

Díky těmto znakům je pouhý laik schopný rozeznat pravé koledníky od podvodníků. Těch totiž v posledních letech stále přibývá. Pokud koledníci odmítnou tyto průkazy předložit, je skoro jisté, že to nejsou ti praví. Na

Rychnovsku naštěstí doposud takové případy nebyly.

„Za poslední roky jsme na Rychnovsku žádné problémy s falešnými třemi králi řešit nemuseli. Je to problém spíše větších měst, kde může dojít k záměně," uvedla rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková. I přesto by lidé měli být obezřetní a zkontrolovat si, že koledníci mají potřebné doklady a zapečetěnou kasičku.

Ta se zapečeťuje na příslušných městských a obecních úřadech.

„Do naší farnosti spadá celkem 26 obcí, letos k nám už nově patří také Neratov, Orlické Záhoří a Rokytnice v Orlických horách," vysvětluje Eva Šmídová.

Peníze až do Indie

Ta také dodává, že 65 procent z výtěžku se vrací zpět do rychnovské charity. Za tyto peníze mají schváleno podpořit Stacionář svatého Františka,  lidi s handicapem, seniory, ale také osoby v nouzi.

Peníze pomohou i ve škole se speciálním vzdělávacím programem Neratov a poputují až do daleké Indie na zřízení dětského večerního vzdělávacího centra v oblasti Karnataka.

Dnes se ve 14 hodin uskuteční také Tříkrálový koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, i zde bude možné přispět koledníkům do kasičky, součástí je koncert Litomyšlských sborů a komorní skupiny

Litomyšlského symfonického orchestru. Nebude zde však chybět ani česká mše vánoční od Jana Jakuba Ryby.

Reportáž z Tříkrálové sbírky najdete v pondělním vydání.

Autor: Silvie Špryňarová, Stanislava Preclíková

4.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení