Nohu z plynu a pevné nervy. Cenná rada, která se v průběhu léta bude hodit všem řidičům, kteří využívají hlavní tah mezi krajským městem a Ostravou. V polovině května totiž začaly silničáři s pracemi na proměně průtahu Častolovic v Masarykově ulici. Finišovat budou až za čtvrt roku. Konkrétně má hukot stavebních strojů ustat v polovině letošního září. Do té doby musí řidiči počítat s kvůli kyvadlovému řízení dopravy s omezením a minutami navíc.

„Rád bych řekl, že jsem si zvykl, ale v tomhle parnu je každá minuta čekání martýrium,“ okomentoval v koloně stojící řidič, který denně po frekventované silnici pendluje kvůli práci mezi Rychnovem a Hradcem Králové. Na další ceduli s nápisem Musíme to opravit pak narazí u Třebechovic, kde do poloviny července probíhají další práce na vytížené komunikace.

K trpělivosti řidiče u Častolovic vybízejí i samotní silničáři.

„Pracujeme za provozu a dočasně se uzavírá pouze polovina vozovky v přesně daných úsecích. Dopravu řídí mobilní semafory nebo naši pracovních, abychom pomohli zlepšit momentální dopravní situaci. I tak ale musí být řidiči trpěliví,“ uvedl Václav Šantora, stavbyvedoucí ze společnosti Swietelsky stavební, Dopravní stavby Východ.

Silnice první třídy však v létě řidiče nepotěší ani jinde v okrese. Na pozoru se od konce letošního května musí mít řidiči i na obchvatu Vamberka. Další práce na „jedenáctce“ jsou zde naplánovány až začátku července.

S několikaminutovým zpožděním musejí řidiči počítat i na silnici I/14 mezi Dobruškou a obcí Chábory. Silničáři se i zde vrhli v polovině května na opravu komunikace. Ta za kyvadlového řízení dopravy bude probíhat až do konce letošního srpna.

Nejenom státní silnice, ale i ty krajské budou v letních měsících pro řidiče časovou pastí. Kraj od poloviny dubna začal s druhou etapou oprav silnice II/298 mezi obcí Ledce a Opočnem. Až do konce prvního červnového víkendu je navíc úsek mezi Ledcemi a Polánkami pro řidiče uzavřen úplně.

Další ze silnic, které šoféry až do letošního podzimu nepotěší je například silnice II/320 mezi Voděrady a Ličnem, respektive Třebešovem a Liblí. Do podzimu pak probíhají práce na horských silnicích u Říček v Orlických horách. Za několik týdnů pak kraj do začátku září začne s opravami v Borohrádku.