Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ukrajinští studenti navštívili Rychnov

Rychnov nad Kněžnou – My, studenti z rychnovského gymnázia, společně se žáky ze Základní školy v Deštném v Orlických horách jsme se dne 12. prosince za vycházejícího zimního slunce shromáždili na vlakovém nádraží v Rychnově nad Kněžnou.

1.1.2011
SDÍLEJ:

Ukrajinští studenti navštívili RychnovFoto: archiv

Sem měli dorazit naši kamarádi z Ukrajiny, kteří s námi absolvovali první část výměny a přivítali nás na začátku školního roku ve městě Dubno.

Ráno jsme se na již zmiňovaném vlakovém nádraží všichni sešli ospalí, unavení a neučesaní, jelikož autobus se studenty z Ukrajiny přijel o několik hodin dříve oproti původnímu plánu. Někteří z přijeli rovnou z nákupu, další ještě s prachovkou v ruce, protože nikdo nepočítal s tím, že ukrajinský autobus přejel naše hranice v neděli ráno v době, kdy ještě každý normální mladý člověk spí a navíc večer předtím ulehal s vědomím toho, že druhý den se stihne uklidit, nakoupit i uvařit. Brzká ranní návštěva všechny trochu šokovala, ale nakonec jsme to všichni vzali s humorem a přivítali jsme kamarády vřele a přátelsky. A tak přátelsky jako bylo naše přivítání, proběhl i celý týden, kdy jsme společně trávili takřka veškerý čas. A právě s naším společným programem bych vás ráda seznámila.

Během neděle jsme si každý svého ukrajinského kamaráda odvezli domů, kde proběhlo seznámení s rodinou spojené s pohoštěním a odpočinkem. Po obědě jsme se vydali do nového rychnovského plaveckého bazénu. Zde se všem moc líbilo a užili si příjemné odpoledne.

V pondělí jsme zhlédli velice pěkný koncert, který si pro nás připravili žáci Základní umělecké školy v Rychnově nad Kněžnou, a poté jsme se všichni odebrali do budovy gymnázia, kde si ukrajinští studenti mohli prohlédnout nejen prostory školy, ale měli také možnost zúčastnit se některé z vyučovacích hodin. Po prohlídce gymnázia čekalo na naše kamarády z Ukrajiny oficiální přivítání rychnovského pana starosty. Po obědě jsme se přesunuli do Gapa centra, kde jsme mohli vzájemně poměřit své síly v bowlingu, jenž mnoho studentů z Ukrajiny hrálo poprvé v životě. Všechny hra moc bavila. Po sportovním výkonu jsme si zasloužili trochu zábavy, a proto jsme se večer odebrali do místní hospůdky, kde se naše vztahy vzájemně prohloubily u dobře natočené limonády a „dvanáctky„ v půllitru.

Rozsáhlá exkurze po prostorách automobilky Škoda v Kvasinách byla pro ukrajinské hosty připravena v úterý. Hned poté se autobus přesunul do Deštného v Orlických horách, kde na mnohé čekal vysněný zážitek výměny, a to lyžování. Večer se všichni vrátili bez vážnějšího zranění, ale zato s promáčeným lyžařským oblečením a pěkně zbarvenými modřinami.

Čtvrtý den výměny - ve středu se přes veškeré obavy zapříčiněné špatným počasím Ukrajinci vydali na svůj vysněný celodenní výlet do Vídně.
Ve čtvrtek se pro někoho bohudík, pro někoho bohužel vyjelo opět na hory. Únava a modřiny postupně přibývaly, ale ani to nás nezastavilo před druhým bodem čtvrtečního programu - výletem do Pardubic. Zde jsme všichni mohli dokoupit vánoční dárky nebo se zúčastnit promítání filmů v místním kině.

Den odjezdu, tedy pátek, byl ve znamení balení věcí do neúprosně se plnících „čemadánů“ a dokupování suvenýrů pro babičky a lahví piv pro kamarády. Ve dvě hodiny jsme přivezli své ukrajinské přátele na místo odjezdu a tam proběhlo dlouhé loučení okořeněné kapkami (snad upřímných) slz. Když rázní východoslovanští řidiči zaveleli k odjezdu, všichni se nahrnuli na své sedačky a my už jen sledovali zadní okýnko autobusu, mířícího zpátky na východ.
Věřím, že si ukrajinští studenti odvezli z pobytu v Čechách mnoho příjemných zážitků. Kromě nich si zároveň odváželi řadu vánočních dárků ze školní sbírky, která se na našem gymnáziu uskutečnila. Dárečky z uvedené sbírky jsou určeny dětem z dětského domova v ukrajinské Verbě. Snad jim udělají radost.


Za studenty Gymnázia Františka Martina Pelcla v Rychnově nad Kněžnou
Michaela Šilarová, 4.A4

1.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Černý.

„Rozhodla naše nekvalita," přiznal kapitán

Kompostování. Ilustrační foto.

V Kostelci pokračuje bezplatné zapůjčování kompostérů

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Hradec Králové - Patriku Rybárovi, opoře v masce, rekord v délce neprůstřelnosti unikl, ale hokejový Hradec ho (především) jeho zásluhou má.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Hradec Králové - Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení