VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uklizená krajina nemusí znamenat zdravá krajina!

Orlické hory - Správa CHKO Orlické hory vydala svůj zpravodaj Orlické hory. Letošní číslo obsahuje zajímavosti z problematiky ochrany přírody, ale představeny jsou zde i chráněné stromy, zvířata, informace z dění v Orlických horách a nechybí ani soutěž ze znalostí horské přírody.

19.11.2008
SDÍLEJ:

Orlické horyFoto: Hradecký deník

Problematice udržování krajiny v Orlických horách se věnuje hned první článek nazvaný „Uklizená krajina nemusí být zdravá krajina“. Jeho autor Miloš Vašek říká: „Dříve byly v CHKO hlavními negativními faktory chemizace zemědělství, aplikace pesticidů, vysoké dávky průmyslových hnojiv, dále velké zornění zemědělské půdy, nevhodná úprava vodního režimu. Vliv těchto faktorů na rostliny a živočichy a na kvalitu podzemích i povrchových vod byl zcela zásadní a měl za následek podstatné snížení druhové rozmanitosti biotopů v CHKO. Nyní tyto škodlivé vlivy téměř zmizely, ale vyvstal problém nový, který představuje rychlá mechanizovaná sklizeň pícnin. Rychlé mechanizované kosení luk má zásadní negativní dopad na živočichy, kteří žijí na kosených plochách.“

Opatřeními jak zmírnit negativní dopad intenzivních technologií jsou podle ochránců ponechání nepokosených pásů na loukách při prvním kosení a jejich pokosení nejpozději při první seči následujícího roku. Pro tuto možnost se může zemědělec dobrovolně rozhodnout, a pokud tak učiní, získá dotaci ve výši 135 EUR/1ha. To je však pro výši nákladů i vzhledem k dalším důvodům pro zemědělce nemotivující, jak uznávají i sami ochránci. Nevhodným způsobem obhospodařování luk v chráněné krajinné oblasti je také mulčování, a proto jej Správa CHKO bude povolovat jen v nutných případech.

(bed)

19.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Ilustrační foto

Rychnov a Kostelec hrají doma

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Těsné domácí prohry doberských „fialek“

Dobré - Ligové soutěže stolních tenistek pokračovaly dalšími zápasy. Prvoligovým i druholigovým doberským „fialkám“ se v domácím prostředí nedařilo, když své zápasy těsně prohrály. Uspělo jen divizní „déčko“, které remizovalo s Pardubicemi a zdolalo Chrudim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení