Celkově se akce zúčastnilo letos 43 soutěžících, z toho bylo 13 žen. Velmi potěšující a řekl bych možná unikátní v rámci podobných soutěží je to, že nejstarší sekáč pan Zdeněk Červinka z Rychnova nad Kněžnou, se v těchto dnech dožívá 87 let. Vedle něho pak na ploše sekal Péťa Holenda z Rybné nad Zdobnicí, teprve čtrnáctiletý.

K těmto sekáčům se seběhli téměř všichni diváci a povzbuzovali a fotografovali, aby měli vzpomínku. Soutěžili prostě senioři i dorostenci. To vlastně skoro platilo i v kategorii žen. Dvě byly ročník 1947, nejmladší pak 1989.

Sekáče doprovází často i spousta příznivců, dá se říci fanoušků. Rozhodně to platí pro sekáče z Javornice. O Pepikovi Chaloupkovi, který obhájil loňské prvenství se toho napsalo už hodně. Javorničák Jaroslav Šrefl obsadil třetí místo a v ženské kategorii vyhrála Jana Lesáková, také z Javornice. Z Javornice bylo nejvíc sekáčů a byli prostě největší. Jejich fanoušci, kteří je burcovali ke špičkovým výkonům byli nejvíc slyšet. Karel Štěpánek jim dokonce jako vloni hrál při soutěži na harmoniku.

Diváků možná bylo trochu méně než vloni. Byl silný vítr a ráno skutečně chladno. Tak se není co divit. Oteplilo se až k polednímu. Věřím, že příjemná byla i lidová muzika. Hrála dechovka Karla Šedivého z Černíkovic, zpíval a hrál Sbor z hor, to je poměrně nová parta muzikantů a zpěváků z Rokytnice v Orlických horách. Diváci obdivovali koně Pepika Svobody a to co s nimi předváděl.

Pokud budeme živí a zdraví, plánujeme Orlického sekáče v příštím roce na 1.6.2013. Bylo by třeba zajímavé uspořádat kurz klepání kos, ukázku seřízení kosy a podobné drobné finesy. Možná by také stálo za to, udělat více věkových kategorií. Věřím, že přijdou i další sekáči. Budeme se těšit.

Rád bych také poděkoval všem svým kolegům z golfového klubu, kteří pomáhali při přípravě, organizaci a nebo zajišťovali občerstvení. A samozřejmě také těm, kteří nám podle svých možností nějakým dílem přispěli. Zajímavostí je i to, že poháry pro vítěze vyráběli klienti z chráněných dílen v Bartošovicích.

Za organizátory a pořadatele z golfového klubu Symbióza Josef Jehlička