VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Udržujeme dovednosti vlastní našim předkům'

Rychnovsko - Dá se říci, že zájem sekáčů o účast soutěže Orlický sekáč stále roste. K těm, kteří se zúčastnili obou prvních ročníků přibyli další.

7.6.2012
SDÍLEJ:

„Udržujeme dovednosti vlastní našim předkům“Foto: Josef Jehlička

Celkově se akce zúčastnilo letos 43 soutěžících, z toho bylo 13 žen. Velmi potěšující a řekl bych možná unikátní v rámci podobných soutěží je to, že nejstarší sekáč pan Zdeněk Červinka z Rychnova nad Kněžnou, se v těchto dnech dožívá 87 let. Vedle něho pak na ploše sekal Péťa Holenda z Rybné nad Zdobnicí, teprve čtrnáctiletý.

K těmto sekáčům se seběhli téměř všichni diváci a povzbuzovali a fotografovali, aby měli vzpomínku. Soutěžili prostě senioři i dorostenci. To vlastně skoro platilo i v kategorii žen. Dvě byly ročník 1947, nejmladší pak 1989.

Sekáče doprovází často i spousta příznivců, dá se říci fanoušků. Rozhodně to platí pro sekáče z Javornice. O Pepikovi Chaloupkovi, který obhájil loňské prvenství se toho napsalo už hodně. Javorničák Jaroslav Šrefl obsadil třetí místo a v ženské kategorii vyhrála Jana Lesáková, také z Javornice. Z Javornice bylo nejvíc sekáčů a byli prostě největší. Jejich fanoušci, kteří je burcovali ke špičkovým výkonům byli nejvíc slyšet. Karel Štěpánek jim dokonce jako vloni hrál při soutěži na harmoniku.

Diváků možná bylo trochu méně než vloni. Byl silný vítr a ráno skutečně chladno. Tak se není co divit. Oteplilo se až k polednímu. Věřím, že příjemná byla i lidová muzika. Hrála dechovka Karla Šedivého z Černíkovic, zpíval a hrál Sbor z hor, to je poměrně nová parta muzikantů a zpěváků z Rokytnice v Orlických horách. Diváci obdivovali koně Pepika Svobody a to co s nimi předváděl.

Pokud budeme živí a zdraví, plánujeme Orlického sekáče v příštím roce na 1.6.2013. Bylo by třeba zajímavé uspořádat kurz klepání kos, ukázku seřízení kosy a podobné drobné finesy. Možná by také stálo za to, udělat více věkových kategorií. Věřím, že přijdou i další sekáči. Budeme se těšit.

Rád bych také poděkoval všem svým kolegům z golfového klubu, kteří pomáhali při přípravě, organizaci a nebo zajišťovali občerstvení. A samozřejmě také těm, kteří nám podle svých možností nějakým dílem přispěli. Zajímavostí je i to, že poháry pro vítěze vyráběli klienti z chráněných dílen v Bartošovicích.

Za organizátory a pořadatele z golfového klubu Symbióza Josef Jehlička

Autor: Redakce

7.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení