Na rozvoj udržitelného cestovního ruchu dá Královéhradecký kraj celkem částku ve výši dvou milionů korun. O finance budou moci žádat obce či například turistická informační centra a oblastní destinační společností. Cílem nového dotačního programu je rozvoj naučných a turistických stezek, rozložení sezónní návštěvnosti a nabídnutí méně známých turistických cílů.

„Nadměrná sezónní turistika zatěžuje lokality našeho regionu, jako je Adršpach, Prachovské skály či Krkonoše a přináší s sebou negativní dopady,“ upozorňuje v tiskové zprávě náměstkyně Martina Berdychová odpovědná za oblast sociálních věcí, kultury a cestovního ruchu. Právě s takzvaným overturismem by měl nový dotační program pomoci bojovat.

Kvůli velkému náporu lyžařů a turistů musela policie na Silvestra uzavřít komunikace do Janských Lázní Malé Úpy a do Pece pod Sněžkou.
Krkonoše hlásí zavřeno. Policie na Silvestra uzavřela přeplněná parkoviště

Kraj chce proto podpořit formy cestování, které nezatěžují životní prostředí. „Naším cílem je zajistit potřebnou infrastrukturu a další investice pro rozvoj takových forem cestování, které jsou šetrné vůči životnímu prostředí, minimalizují negativní dopady turistiky, chrání přírodní a kulturní dědictví i místní rozmanitost,“ vysvětlila Berdychová.

Žadatelé tak budou moci čerpat dotační prostředky na terénní úpravy stezek a turistických tras včetně přístupových cest či lávek a také o prvky doprovodné infrastruktury v těsné blízkosti tras a turistických cílů, jako jsou zábradlí, informační tabule, odpadkové koše na tříděný odpad, toalety, lavičky, útulny, přístřešky a podobně. Některé naučné stezky v kraji jsou již v takovém stavu, že je u nich zapotřebí rekonstrukce.

Velká voda v pátek uzavřela prohlídkový okruh v Adršpašských skalách.
Adršpach pod vodou. Skalní město v pátek uzavřela před turisty velká voda

Dále kraj podpoří informační systémy o počtu volných parkovacích míst u turistických cílů, online rezervační systémy, provoz minibusů a vláčků ze záchytných parkovišť, kampaně propagující šetrné dopravní prostředky, sčítače návštěvníků, monitoringy návštěvnosti či průzkumů, turnikety, vstupní branky a podobná zařízení pro regulaci a sledování návštěvnosti na turisticky exponovaných místech.

Ilustrační foto
Maxmilián je prvním miminem Královéhradeckého kraje

Cílem podpory kraje je i vodácká turistika. Ta má podle hejtmanství v regionu potenciál dalšího rozvoje a je v souladu s principy udržitelného cestovního ruchu. Kraj přispěje na budování přístupových mol a schodů, informačních tabulí, záchranných zařízení, edukačních tabulí, jak by se měli vodáci chovat například v místech s potenciálním ohrožením některých druhů rostlin a živočichů, toalet, odpočívadel, převlékáren či odpadkových košů. Příspěvek mohou žadatelé dostat i na projektovou dokumentaci k připravované vodácké infrastruktuře.

O příspěvky v rámci nového dotačního programu bude možné žádat od 11. ledna 2024 prostřednictvím krajského dotačního portálu dotace.khk.cz. Podpořené projekty budou muset být realizované do konce listopadu 2025.

S využitím tiskové zprávy

Nepřehlédněte: Osm stovek mláďat za rok. V safari parku se narodil i hrabáč kapský

Zdroj: Safari Park Dvůr Králové