Oproti předloňské extrémně tuhé zimě silničáři ze SUS Královéhradeckého kraje letos ušetřili na nespotřebované soli, penězích připravených na nákup nafty pro sypače či na jejich náhradních dílech.

Zatímco od listopadu roku 2005do začátku února roku 2006silničáři při údržbě silnic utratili více než 126milionů korun, orok později to bylo za stejné období asi 82milionů korun. Při údržbě sjízdnosti silnic zatím letos silničáři spotřebovali necelých 7500 tunsoli.

„Během mírnější zimy, jakou je také ta letošní, silničáři provádějí práce typické pro toto období: prořezávají se dřeviny a stromy kolem silnic, provádí se drobné opravy povrchu vozovek studenou balenou směsí, opravuje se svislé dopravní značení,“ uvedl náměstek královéhradeckého hejtmana Petr Kuřík, který odpovídá za dopravu.

Během letošní zimní sezony používají krajští silničáři při údržbě silnic téměř 10tisíc tun soli zloňskéhoroku.

„Díky dostatečnému předzásobení a vpřípadě, že zbytek zimy bude mírný jako dosud, což předpovídají meteorologové, nám dosavadní zásoby posypových materiálů budou stačit. Pokud nám zbudou jako vloni, použijeme je během následující zimy,“ řekl provozní náměstek krajských silničářů JosefLukeš.

Zatím nejvíce se zimní údržba silnic vkraji prodražila předloni na přelomu let 2005– 2006.Tehdy silničáři projezdili a prosolili rekordních 227milionů korun. Na následující zimu se silničáři výjimečně zásobili a protože přišla naopak velmi mírná zima, používají loňské solné zásoby ivletošnímroce.

Během tří měsíců letošní zimní sezony silničáři projeli na krajských silnicích na 390tisíc kilometrů, což znamená, že každý kilometr silnic vkraji projeli nejméně jednou denně. Celkem mají silničáři vKrálovéhradeckém kraji na starosti údržbu více než 3700kilometrů silnic. Délka neudržovaných silnic vkraji činí přibližně 200kilometrů. Jde například oúzké cesty vhorách, unichž se vzimě nedá udržet šířka pro průjezd dvou aut. Krajská správa silnic má přes 500zaměstnanců a disponuje přibližně stovkou sypačů.