S novelou zákona, která vešla v platnost se začátkem zimní sezony, se plocha chodníků rozšířila na 56 tisíc kilometrů čtverečních. „Nový zákon nám jako majiteli pozemků na jedné straně nařizuje udržovat chodníky, ale také nám umožňuje některé vyřadit ze zimní údržby. To jsme také udělali a zhruba pětinu celkové plochy jsme vyčlenili ze zimního operačního plánu,“ reagoval na dotaz vedoucí správy majetku města Jaroslav Tichý. Upřesnil, že z údržby jsou vyjmuta místa s menším provozem a ta, kde mohou chodci k bezpečnému přecházení využít komunikaci, jako například v městské části Sibiř. „I tak se nám počet chodníků pro údržbu zdvojnásobil,“ bilancoval Tichý a zároveň připustil, že seznam vyškrtnutých ulic není definitivní. „Když bude třeba, zajistíme údržbu i tam,“ dodal.


Ve Vamberku se letos počet udržovaných chodníků oproti loňskému roku téměř ztrojnásobil. „Měli jsme čtyři kilometry a teď jich máme skoro třináct. Nicméně žádný úsek jsme nevyškrtli ze zimní údržby, ale vypracovali jsme plán důležitosti. To znamená, že se dostaneme všude, ale v místech, kde není takový provoz, si prostě budou muset lidé počkat,“ uvedl ředitel vamberských technických služeb Vambekon Václav Krsek.
Vzhledem k náročnější údržbě ve Vamberku nakoupili novou techniku a na zimu přibrali i jednoho pracovníka. „Další potřebnou pracovní sílu budeme řešit přes úřad práce, tedy využitím lidí na veřejně prospěšných pracích,“ upřesnil Krsek.⋌(ign)